Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 17.Bölüm

  150-) Sohbetlerinden birinde dinleyicilerden birisi Dünya Sevgisini Kalbimden Nasıl Çıkaracağım diye sorunca ;Ey bu soruyu soran!

  “Dünyanın ayıplarına kalp gözünle bakarsan onları kalbinden çıkarabilirsin.Yok eğer beden gözünle bakarsan onun süsleri ile oyalanarak ayıplarını göremez ve kalbinden çıkartamaz,ondan uzaklaşamazsın.Başkalarını öldürdüğü gibi seni de öldürür.huzura erip mutmain oluncaya kadar nefsinle mücadele et.Huzur bulduğunda dünyanın ayıplarını tanır,ondan uzaklaşabilirsin.Nefsin huzur bulması,kalbin emir ve yasaklarını kabul etmesi,sırra uyup itaat etmesi,verdikleriyle yetinmesi,engel oldukları şeylere de katlanması ile olur.Huzur bulunca kalbin safına katılır ve ona ısınır.Başındaki takva tacını ve Allah’a yakınlık hilatini giyer.

  151-) Münafık,konuştuğunda yalan söyler,söz verdiğinde sözünü tutmaz,kendine güvenildiğinde güveni boşa çıkartır.Kim,Resül-i Ekrem’in (s.a.v) belirttiği bu kötü özelliklerden uzak olursa,münafıklıktan uzak olmuş olur.Bu özellikler müminle münafığı ayıran mihenk taşıdır.

  152-) Kişinin dünya malında tasarruf ederken niyeti düzgün ise dünya ahirete dönüşür.Her nimet Allah’a şükretmeyi gerektirir.Allah’ın nimetlerini şükrüne bağlayınız.Allah’a şükretmekiverdiği nimetlerden dolayı Ona teşekkür etmekle olur.Allah’a şükretmenin iki ana unsuru vardır;

  • Nimetleri itaat ve ibadet için,fakirlere yardım etmek için kullanmak
  • Nimetlerin,Nimet Veren’den geldiğini itiraf edip nimeti indirene şükretmektir ki nimet veren ve indiren Allah’tır.

  153-) Sen ey bilen fakat uygulamayı bir yana bırakıp sırf bilginin kendisiyle uğraşan! Ben bilgiliyim,alimim demenin sana ne yararıv ar ki? Sen yalan söylüyorsun.Kendinin yapmadığı bir işi başkasına buyurmaya,kendi adına nasıl hoşnut olabiliyorsun? Allah (c.c)’Neden yapmadığınız şeyleri söylrsiniz (Saf’2)’ buyuruyor.

  154-) Yazık sana! İnsanlara doğruluğu emrediyorsun ama kendin yalan söylüyorsun.İnsanlara Allah’ı bir kabul etmelerini söylüyorsun ama sen ortak koşuyorsun.İnsanlara ihlası emrediyorsun ama sen gösteriş ve ikiyüzlülük yapıyorsun.Günahları bırakmalarını emrediyorsun ama kendin işliyorsun.Senin gözünden utanma perdesi kalkmış.Şayet inancın olsa utanırdın.Hz Muhammed (s.a.v):Utanmak imanın yarısıdır buyurmuştur.

  155-) A münafık! Kanaatkar mümin,senin yaptığın gibi,dinini kullanarak gösteriş yaparak ve ikiyüzlülükle zengin olma yoluna girmez.Gösteriş,ikiyüzlülük ve günahlar fakirlik,alçaklık ve Allah’ın huzurundan kovulma sebebidir.Gösteriş yapan ikiyüzlüler dini kullanarak ve liyakatsizce salihlerin kılığına bürünerek dünya malını elde ederler.Onların sözlerini konuşur,onların giysilerini giyerler fakat onlar gibi amel etmezler.Hiçbir ilgileri olmadığı halde,onlardan olduklarını iddia ederler.Senin ‘Allah’tan başka ilah yoktu’ sözün bir iddiadır,ona tevekkül etmen,güvenmen ve kalbini Onun dışındakilere çevirmen ise o iddianın delilidir.

  156-) Ey bedenleri sapasağlam olduğu halde amelle uğraşmayanlar! Rabbinizden gelece ne büyük fırsatları tepiyorsunuz.Kalpleriniz bunu bir bilse pişman olurdunuz.Uyanın artık.

  157-) Ey cemaat! Siz yakında öleceksiniz.Ölünüze ağıt yakılmadan önce siz kendiniz için ağlayın.Belirsiz bir sonunuz ve çok kalabalık günahlarınız var.Kalpleriniz dünya sevgisi ve hırsıyla hastalanmış.Onu dünyaya değer vermeyerek ve Hakk’a yönelerek iyileştiriniz.Dinin kurtuluşu sermayedir,güzel ameller ise kazançtır.Sizi azdıracak şeyleri istemeyi terkedin ve size yetecek kadarıyla yetinin.Aklı olan, helali hesabı gerektiren,haramı cezayı gerektiren bir şeyi elde ettiğine sevinmez.Çoklarınız hesabı ve cezayı unutmuş durumdasınız.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:110…115

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.