Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 16.Bölüm

  148-) Dünya ahiretin perdesidir.Ahiret,dünya ve ahiretin Rabbi’nin perdesidir.Bütün yaratılanlar,Yaratan’ın perdesidir.Sen her neyin yanında durursan o bir perdedir.İnsanlara,dünyaya ve Allah’ın dışındaki hiçbir şeye dönüp bakma ki sır ayaklarınla ve Allah’ın dışındaki şeylerden sağlam bir şekilde el-etek çekerek,herşeyden soyutlanarak,Ondan yardım dileyerek ve Onun ezeli ilmine ve yargısına bakarak Allah’ın kapısına ulaşabilirsin.

  Kalbinin ve sırrının vuslatı gerçekleşir de Allah’ın huzuruna girince,Allah seni kendine yaklaştırıp yeniden hayat vererek seni kalpler üzerinde görevli ve yetkili kılınca ve seni kalplerin doktoru yapınca dünyaya ve insanlara dönebilirsin .

  İşte o zaman insanlara yönelmen onlar hakkında bir rahmet olur,ellerinden dünya malını alıp fakirlere vermen ve dünyadaki kısmetini tamamlaman bir ibadet ve kurtuluş olur.Kim dünya malını böyle alırsa zarar etmez,aksine dünyadan kurtulur ve kısmeti, bulanıklığın kötü kokusundan arınır.

  Veliliğin,velilerin yüzünde bir işaret vardır ve onu feraset sahipleri tanır.Veliliği dil değil,işaretler söyler.Kim kurtuluş istiyorsa canını ve malını Allah’a adasın ve kılın,hamurdan ve sütten çıktığı gibi,kalbiyle insanlardan ve dünyadan çıksın.Ahiret hakkında, Allah’ın dışındaki her şey hakkında da bu böyledir.İşte o zaman Allah her hak sahibine hakkını verir.

  149-) Abdülkadir Geylani’nin sohbetlerinden birinde dinleyicilerden birisi:Dünya sevgisi kalbimden nasıl çıkaracağım diye sorunca Geylani Hz şöyle cevap verdi:

  Dünyanın,sahiplerini ve oğullarını nasıl döndürüp dolaştırdığına,onlara ne dolaplar çevirdiğine,onları oyaladığına ve sonra da arkasına attığına bak.Onları derece derece yukarılara,insanların üstüne çıkarır,onların boyunlarını o kimselerin ellerine verir,hazinelerini ve güzelliklerini ortaya çıkartır.

  Onlar tam yücelikleriyle,elde ettikleri imkanlarıyla,güzel yaşamlarıyla ve dünyanın kendilerine ettiği uşuklıkla havaya girmişken onları ansızın yakalayıp bağlayarak aldatır ve baş aşağı yuvarlayıverir de paramparça olup dağılır,helak olurlar.O da şeytanla birlikte onların arkasından güler.

  Hz Adem’den kıyamet gününe kadar çoğu hükümdara,güç sahiplerine,zenginlere yaptığı şey işte budur.Böylece onları önce yüceltir,sonra alçaltır,önce ilerletir sonra geriye düşürür,önce zenginleştirir sonra fakire der,önce kendine yaklaştırır sonra da boğazlar.Onlardan çok azı kurtulup dünyayı alaşağı ederek kötülüğünden yakayı kurtarabilir.Bunlar da sadece üç-beş kişidir.Dünyanın kötülüğünden kurtulabilenler,onu tanıyıp ondan ve tuzaklarından sakınanlardır.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:107-109

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.