Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 15.Bölüm

  138-) A hayırsızlar! A dünya ile oyalananlar! Yakında dünya size baskın yapacak ve sizi boğacak. Dünyada topladıklarınız ve tadına vardığınız hiç bir şey size fayda vermeyecek.Aksine bütün bunlar üzerinize büyük bir yük olacak.

  139-) Oğlum! Dayanıklı ol ve kötülüğü kesip at.Kelimelerin kardeşleri vardır.Onlardan biri sana bir kelime söylediğinde,sen de ona bir cevap verdiğinde o kelimenin kardeşi gelir de aranıza kötülük giriverir.İnsanlardan çok azı insanları Allah’ın kapısına çağırmağa yetkilidir. İnsanlar da onlardan kabul etmeyecek olursa onlar,insanlar aleyhine bir delil olur. Onlar insanlar için bir nimet,Allah’ın dininin düşmanları olan münafıklar içinse bir cezadır.

  140-) Allah cenneti ve cehennemi yaratmamış olsaydı bile kendisinden korkulmaya ve ümit edilmeye layıktır.Rızasını isteyerek O’na itaat edin.Onun vereceği mükafattan ve cezadan size ne? Allah’a itaat etmek;buyruğunu yerine getirerek,yasaklarını terk ederek ve kaderine boyun eğerek olur. Ona tevbe edin,önünde ağlayın,baş ve kalp gözyaşlarınızla önünde alçalın.Ağlamak bir ibadettir ve alçalmanın son noktasıdır.

  Tevbe etmiş olarak, temiz niyetle ve güzel amellerle öldüğünde Allah sana yardım eder ve haksızlığa uğrayanların mükafatını vermeyi üzerine alır.Çünkü o zaman boyun eğenlere O’ndan başka rahmetini gösterecek kimse yoktur.Dünyada da ahirette de Allah’ı sevmeye bak.Onun sevgisi en çok önem verdiğin şey olsun.Allah sevgisi sana gereklidir.Sana fayda verecek odur.Bütün insanlar seni kendi menfaati için ister,Allah ise seni senin menfaatin için ister.

  141-) Ey cemaat! Nefisleriniz ilahlık davası güdüyor,fakat haberiniz yok.Çünkü nefisleriniz Allah’a karşı zorbalık taslıyor.Onun muradı dışında şeyler istiyor.Onun düşmanı olan kovulmuş şeytanı seviyor da O’nu sevmiyor.Allah’ın kazası gelince rıza göstermiyor, sabretmiyor, aksine şikayet ediyor,karşı geliyor.O gönülden teslim olmanın ne demek olduğunu bilmeden,İslam’ın adıyla yetiniyor.Fakat bunun ona bir faydası olmayacak.

  142-) Yazık sana! A cahil! Allah’a yüzünü dönüyor ve O’nu kalbinin arkasına atıyorsun ve insanlara hizmet etmekle uğraşıyorsun.Allah dostları,Allah’a hizmet etmekle meşgul oldular.O da onların kalplerini kendisine yaklaştırdı,böylece onlar Allah’ı tanıdı.Sufilerden biri Allah’ı tanıyıp nefsi,hevası,tabiatı ve şeytanı ile savaşı sona erdirince,onlardan ve dünyadan kurtulunca ve Allah ona yakınlık kapısını açınca yapacak başka bir iş arar.Ona ‘Geriye dön ve insanlara hizmet etmekle uğraş ve onlara bizim yolumuzu göster’ denir.

  Doğru yolu arayıp bulmak isteyenleri bizim adımıza kandırırız.Siz Allah dostlarının, içinde bulunduğu hallerden habersizsiniz.Düşmanınız olan nefsinizi memnun etmek için gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz ve Allah’ı kızdırmak pahasına eşlerinizi memnun etmeye uğraşıyorsunuz.İnsanların çoğu,eşlerinin ve çocuklarının rızasını Allah’ın rızasının önünde tutarlar.Ben senin hareketlerini ve tavırlarını, Allah’ın yanındakinden bihaber olan eşin,kendin ve çocukların hakkında kaygılandığını görüyorum

  143-) Ey belde halkı! İçinizde münafıklık yayıldı,ihlas azaldı,eyleme dönüşmeyen sözler çoğaldı. Eyleme dönüşmeyen söz,hiçbir şeyi düzeltmez.Bu gidişat,yürünecek yol değil,aleyhinize bir delildir.Eyleme dönüşmeyen söz,kapısı,yolu ve avlusu olmayan ev gibidir, harcanmayan bir gömü gibidir,delili olmayan kuru bir iddiadan ibarettir;ruhsuz bir şekil, elleri-ayakları olmayan ve tutamayan bir put gibidir.Amellerinizin çoğu ruhsuz bir cesed gibi.Amelin ruhu ihlas,tevhid ve Allah’ın kitabına,Resulünün sünnetine sarılmaktır.Gaflet etmeyin.İşi tersine çevirin ki doğruyu bulasınız.Emirleri yerine getirin,yasaklardan kaçın,kadere rıza gösterin.

  144-) Sevginin şartı,sevdiğinin yanında senin hiçbir irade taşımaman,onu bırakıp ne dünya ile ne ahiretle,ne de insanlarla oyalanmamandır.Allah’ın sevgisi kolay değildir ki her önüne gelen bunu iddia etsin.Allah’ın sevgisinden uzak olduğu halde bu davada olan niceleri vardır, böyle bir iddiası olmadığı halde Allah’ı sevenlerin sayısı da çoktur.Hiçbir Müslüman’ı küçük görmeyin.Çünkü Allah’ın sırları onlarda billur gibi belirginlik kazanmıştır.Birbirinize karşı alçakgönüllü olun ve Allah’ın kullarına karşı böbürlenmeyin.

  145-) Ey ahiretsiz dünya! Ey yaratıcısını unutan insan! Sen fakirlikten başka bir şeyden korkmuyor,zenginlikten başka bir şey beklemiyorsun

  146-) Yazık sana! Rızık taksim edilmiştir,artmaz ve eksilmez,geride kalmaz,ileri gitmez.Sen Allah’ın rızkına kefil oluşunda şüphe içindesin,kısmetinde olmayanı elde etmek için aşırı hırslısın.Bu aşırı hırsın senin alimlerin sohbetine gitmene,hayır işlerinde bulunmana engel oluyor.Kazancının eksilmesinden,aldattığın kimselerin azalmasından korkuyorsun.

  147-) Yazık sana! Sen annenin karnında bir bebekken seni kim besledi? Sen kendine,insanlara, parana,alışverişine,ülkenin hükümdarına güveniyorsun.Kime güveniyorsan senin tanrın odur.Kimden korkuyor,kimden bekliyorsan tanrın odur.Sana gelen fayda ve zararı Allah’ ın yarattığını düşünmeden,kimin sana doğrudan fayda ve zarar verdiğini düşünüyorsan tanrın odur.Yakında doğru haberi öğreneceksin. Allah senden kulağını,gözünü,malını ve güvendiğin herşeyi alacak,seninle insanlar arasındaki ilişkiyi kesecek,kalplerini sana karşı katılaştıracak,ellerini senin üzerinden çekecek,seni oyalanıp durduğun işinden bir lokma, bir zerre bile vermeyecek,dua ettiğinde sana cevap veremeyecek.Bütün bunlar Allah,’a şirk koştuğun,başkasına güvendiğin,nimetleri başkasından beklediğin ve nimetleri günahlara aracı kıldığın için olacak.Ben bunun insanoğlundan birçoğunun başına geldiğini gördüm.Günah işleyenlerde genellikle olan budur.Onlardan bir kısmı tevbe ile durumlarını düzeltirler.Allah da onların tevbelerini kabul eder ve onlara rahmet nazarıyla bakıp,kerem ve lütfuyla muamele eder.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:96…103

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.