Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 14.Bölüm

  121-) Oğlum ! Sahih ol ki fasih olasın.Hükümde sahih ol ki bilgide fasih olasın.Yalnızken sahih ol ki insanlar içinde fasih olasın.Bütün esenlik ve selamet,Hakk’a itaattedir.O da Allah’ın emrettiklerini tutmak,yasaklarını terketmek ve bütün hükümlerine sabretmektir.Her kim Allah’ın emirlerine olumlu yanıt verirse Allah’da onun dualarını kabul eder.Kim de Allah’a itaat ederse Allah bütün insanları ona itaat ettirir.

  122-) Ey az tedbirli! Fakir komşun var,fakir ailen var.Zekat borcu olan malın var.Gittikçe artan bir kazancın var.İhtiyaç duyduğundan fazla malın var.Senin onlara vermemen,içinde bulundukları fakirliğe razı olman demektir.Fakat nefsin,hevan,şeytanın senin arkanda olunca hiç şüphesiz iyilik yapman kolay olmayacaktır.Sende aşırı hırs,çok ileriye yönelik,hedefler belirleme,dünya sevgisi,takvasızlık ve inanç azlığı var.Sen bilmeden kendini,malını ve insanları Allah’a eş tutuyorsun.Kimin dünyaya rağbeti aşırı olur,ona karşı aşırı istekli olur,ölümü,Allah’ın huzuruna çıkacağını unutur,haram ve helali birbirinden ayırmazsa ‘Bu hayat bizim dünya hayatımızdan ibarettir,ölür,diriliriz,bizi zamandan başka bir şey öldürmez’ diyen inkarcılara benzemiş olur.

  123-) Sanki o müşriklerden birisin de bir zinet olarak takınıyorsun,kelime-i şehadetle kan aldırıyorsun ve namazda ve oruçta Müslümanlara ibadet olarak değil de alışkanlık olarak uyuyorsun.İnsanlara kendini takva sahibi olarak sunuyorsun,kalbin ise günahkar. Bunun sana hiçbir yararı olmaz

  124-) Ey cemaat! Akşamleyin iftarınızı haramla açacaksanız,gündüzün açlık ve susuzluk çekmenizin size ne gibi bir faydası olabilir! Gündüz oruç tutuyor,gece günah işliyorsunuz.

  125-) Ey haram yiyiciler! Siz gündüz nefislerinizin su içmesine engel oluyor,sonra Müslümanların kanlarıyla iftar ediyorsunuz (yani gıybet ediyorsunuz).Kiminiz de gündüz oruç tutuyor,gece fasıklık ediyor.Hz Muhammed (s.a.v):’Ümmetim Ramazan ayını yücelttiği sürece yardımsız kalmaz’ buyuruyor.Ramazan ayının yüceltilmesi,takva ile ve dinin sınırlarını koruyarak Allah rızası için oruç tutmakla olur.

  126-) Ey cemaat ! Komşularınız açken siz tok geziyorsunuz.Sonra da kalkıp inandığınızı iddia ediyorsunuz.Sizin inancınız sağlam değildir.Yanınızda kendinize ve ailenize yetip artacak kadar çok yiyecek varken,dilenci kapınıza geliyor ve eli boş gönderiliyor.Yakında ne hale geleceğini göreceksin.Yakında sende onun gibi olacaksın ve yedirmeye gücün yete yete dilenciyi gönderdiğin gibi sen de kapılardan gönderileceksin.

  127-) Yazık sana! Kalkıp da önündekilerden bir kısmını alsan ve ona versen iki güzelliği bir arada yapmış olurdun.Kalktığın için alçakgönüllülük etmiş ve malından vermiş olurdun.Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) dilenciye kendi eliyle verirdi,devesini de kendisi yemlerdi,koyununu kendisi sağar,söküğünü kendi dikerdi.Sözlerinde ve fiillerinde ona karşı gelip dururken,hiçbir delil olmaksızın kuru kuruya bir iddia içinde iken nasıl oluyor da O’na uyduğunuzu iddia ediyorsunuz.Ya katıksız Yahudi ol,ya da Tevrat’a elini sürme diye bir deyim vardır.Ben de sana öyle diyorum.Ya İslam’ın şartlarını yerine getirirsin,ya da Ben Müslüman’ım demezsin.İslamın şartlarını yerine getirmeye bakın,İslam’ın hakikatını anlamaya çalışın.İslam Allah’ın huzurunda gönülden teslim olmak demektir.

  128-) Sen nefsinin safında durdukça bu makama eremezsin.Nefsinin arzularını yerine getirdiğin sürece onun esiri olarak kalırsın.Nefsine hakkını eksiksiz ver,fakat arzularını verme.Hakkını vererek nefsini hayatta bırakmış olursunu,arzularını vererek ise öldürmüş olursun. Nefsin hakkı;gerektiği kadar yiyecek,giyecek,içecek ve oturacağı bir evdir.Arzuları ise lezzet ve haz aldığı şeylerdir.Nefsinin hakkını din eliyle al.Arzularını da kadere ve Allah’ın ezeli ilmindeki yazgıya bırak.Nefsine haram değil,mübah yiyeceklerden yedir.Dinin kapısında otur ve nefsini dine hizmet etmekle görevlendir.Böyle yaparsan kendini kurtulmuş bil.Allah’ın ‘Peygamber size ne verdiyse onu alın,size yasakladıklarını da terkedin (Haşr’6) buyruğunu hiç duymadın mı?

  129-) Ey cemaat! Hayatınızı sürdüreceğinize dair Allah’tan bir belgeniz mi var? Ne kadar düşüncesiz davranıyorsunuz! Kim ahiretini yıkarak başkasının dünyasını imar ederse kendi dinini dağıtarak başkasının dünyasını toplamış olur ve başkasını razı etmek için Allah’ın kızgınlığını üzerine çekmiş olur.Öleceğinizi,pek yakında Allah’ın huzuruna varacağınızı ve bütün yaptıklarınızdan hesaba çekileceğinizi bilseniz şu an yapmakta olduğunuz işlerin bir çoğunu terkederdiniz.

  130-) Nefisleriniz semirtmeyin.Semirtirseniz sizi yer bitirir.Böyle yapan kimse,saldırgan bir köpek tutup büyüten ve besleyen,sonra da onunla yalnız kalan kimseye benzer.Hiç şüphesiz köpek onu yiyecektir.Nefislerinizin ipini salmayın ve bıçaklarını bilemeyin.Çünkü nefis,sizi ölüm vadilerine atar ve sizi aldatır.Onun isteklerini kesin.Arzularının peşine bırakmayın  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:93…96

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.