Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 12.Bölüm

  108-) Ey ilim davası güden! Allah korkusundan akıttığın gözyaşı nerede? Sakınman ve korkun nerede? Günahlarını itirafın nerede ? Allah’a ibadette aydınlığı karanlığa ulaman nerede ? Allah için nefsini terbiye etmen,onunla mücadelen ve ona karşı düşmanlık etmen nerede ? Senin kaygın gömlek,sarık,yemek, evlenmek,ev dükkan sahibi olmak ve insanların arasında oturup kalkmandır.Böyle şeyleri düşünmeyi,kaygı etmeyi bırak.Şayet senin bunlardan bir kısmetin varsa zamanı geldiğinde olacaktır.Kalbini de bu bekleme derdinden ve aşırı arzulama yükünden kurtar ve Allah’la birlikte ol.Tamamen bitirilmiş olan bir konuda bunca yorulmanın ne anlamı var ?

  109-) Ey kendilerinden haberdar olunan uykucular! Ey kendinden yüz çevrilmemiş olan yüz çeviriciler! Ey unutulmamış olan unutanlar! Ey terkedilmemiş olan terkedenler! Ey Allah’ı ve Peygamberini,geçmişi,geleceği bilmeyen cahiller! Siz hiç bir işe yaramayan yere serilmiş odunlara benziyorsunuz.

  110-) A münafık! Allah yeryüzünü senin gibilerinden temizlesin.İki yüzlülüğün yetmiyormuş gibi bir de tutup alimlerin,velilerin ve salih kulların gıybetini yaparak onların etini yiyorsun.Sen ve senin gibi münafıkların dillerini ve etlerini pek yakında kurtlar kemirecek ve paramparça edecek.Yer de sizi çürütecek ve tersyüz edecek.Allah ve salih kulları hakkında güzel düşünmeyenler ve onlara karşı saygıda kusur edenlerin kurtuluşu yoktur.Onlar yönetici ve komutanlardır.Sen onlara karşı nesin ki? Niye onlara karşı alçakgönüllü davranmıyorsun ?

  Allah (c.c) bağlamayı,çözmeyi,her türlü işi onlara teslim etmiştir.Gökyüzü onlar sayesinde yağmur yağdırır ve yer onlar sayesinde ot bitirir.Bütün yaratılanlar onların idaresi altındadır.Onların her biri dağlar gibidir,sıkıntı ve musibet rüzgarları onları yerinden oynatmaz.Tevhid ve Mevla‘dan rıza makamından hiç kalkmadan hem kendileri hem de başkaları için isterler.Allah’a tevbe edin ve ondan özür dileyin ve O’nunla aranızda işlemiş olduğunuz günahları da itiraf edin ve önünde eğilin.Sizin elinizde ne var ki ?

  Gerçeği bilseniz bulunduğunuz hal üzere olmazdınız.Sizden öncekiler gibi,Allah’ın huzurunda edebli olun.Siz o kullarla karşılaştığınızda kadınlar ve kadına benzeyen erkekler gibi kalırsınız.Yiğitliğiniz nefis,heva ve tabiatlarınız size bir şey yapmanızı emrettiği zaman belli olur.

  Dinde yiğitlik,Allah’ın haklarını yerine getirmekle olur.Hikmet ve ilim sahiplerinin sözlerini küçümsemeyin.Çünkü onların özleri devadır,kullandıkları her kelime de Allah’ın vahyinin meyvesidir.Sizin aranızda canlı bir peygamber yoktur ki ona uyasınız.Resulüllah’a (s.a.v) gerektiği gibi uyanlara uyduğunuz zaman O’na uymuş gibi olursunuz.Onları gördüğünüz zaman Resulüllah’ı (s.a.v) görmüş gibi olursunuz.Takva sahibi alimlerle birlikte olun.Çünkü onlarla beraberlik sizin için berekettir.Bildikleri ile amel etmeyen alimlerle birlikte olmayın.Onların birlikteliği sizin için uğursuzluktur.

  111-) Başkaları için değil,yalnızca Allah için amel et.Başkaları için değil,yalnızca Allah için terket.Başkası için yapılan amel küfürdür,başkası için bir ameli terketmek ise riyadır.Bunu bilmeyip başka bir şekilde davranan kimse bir arzusunun peşinde demektir, pek yakında çlüm gelecek ve arzularını sona erdirecektir.

  112-) Ey cemaat! Allah’la muamele yaptığınızda ekininiz bereketli olur,nehirleriniz akar,ağaçlarınız dallanır,yapraklanır, meyve verir.İyiliği emredin,kötülüğü yasaklayın,Allah’ın dinine yardım edin ve onun uğruna düşmanlık edin.Arkadaş,hayırda iken ona arkadaşlık edendir,onun arkadaşlığı yalnızken ve insanlar içindeyken,rahatlık ve darlık içinde,zorluk ve bolluk içinde devam eder.İhtiyaçlarınızı insanlardan değil,Allah’tan isteyin.İllaki insanlardan isteyecekseniz hiç olmazsa kalplerinizle Allah’ın huzuruna giriniz.Çünkü O,size hangi taraftan aramanız gerektiğini ilham eder.İstediğiniz size verilse de,verilmese de onlardan değil,O’ndandır.

  113-) Ey günahlarda diretenler! Pek yakında körlük,sağırlık, kötürümlük,fakirlik ve insanların size karşı kalp katılığı vakti gelecektir.O zaman mallarınız zarar ziyanla,el koymalarla,hırsızlıklarla kaybolup gidecektir.Akıllı olun ve Rabbinize dönün.Mallarınızı Allah’a eş tutup da mallarınıza güvenmeyin.Mallarınıza çakılıp kalmayın.Mal sevgisini kalbinizden çıkarın,evlerinizde,ceplerinizde,kölelerinizin, bekçilerinizin yanında tutun ve ölümü gözetleyin.Hırsınızı azaltın ve çok ileriye ait planlar kurmayı bırakın.Beyazid Bestami‘den şöyle dediği nakledilmiştir:İrfan sahibi bir mümin Allah’tan ne dünyayı ,ne de ahireti ister.Mevlasından yalnızca mevlasını ister.

  114-) Oğlum! Kalbinle Allah’a dön.Allah’a tevbe etmiş olan O’na dönendir.Allah’ın ‘Rabinize dönünüz (Zümer’54)’ buyruğu,herşeyi O’na teslim edin demektir.Nefislerinizi O’na teslim ediniz ve onu Allah’ın kaza ve kaderinin,emir ve yasaklarının ve evirip çevirmesinin önüne bırakınız,kalplerinizi de dilsiz,elsiz,ayaksız, gözsüz,nasıl ve niye demeden ve karşı çıkmadan, tartışmadan,uyum göstererek ve doğrulayarak O’nun huzuruna bırakınız.

  115-) Allah seni ilmine rağmen sapkınlıkta bırakmıştır.İnsanlar için,seni tanıyıp mallarını sana sunmaları için,evlerinde ve sohbetlerinde seni övmeleri için ilim öğreniyor,namaz kılıyor,oruç tutuyorsun.Farzet ki bu gaye gerçekleşti. Ölüm,azap,darlık ve korkular seninle seninle onlar arasına girdiği zaman sana onların hiçbir faydası olmayacak,onlardan alıp biriktirdiğin malları da başkaları yiyecek,sana da onun cezası ve hesabı kalacak.

  116-) A yüz çeviren,a mahrum ! Sen boşuna çalışıp yorulanlardansın.Bugün dünyada yoruluyorsun,yarın da ahirette yorulacaksın.İbadet bir sanattır,onun ustaları ise Allah’ın veli kulları ve Hakk’a yakın ihlaslı kullar olan ebdallardır.İlmiyle amel eden alimler Allah’ın yeryüzündeki sözcü ve elçileridir,peygamberlerin mirasçılarıdır.

  117-) Yazık sana ! ‘İlah yok‘ sözünde kapsamlı bir inkar,’Allah’tan başka’ sözünde ise ilahlığın tamamıyla Allah’a ait olduğuna ispat vardır.Her ne zaman kalbin Allah’tan başka bir şeye güvenirse,ispatında yalan söylemiş olursun ve güvendiğin şey senin ilahın olur.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.