Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 11.Bölüm

  101- Ey kendilerinden haberdar olunan olunan okuyucular! Ey kendinden yüz çevrilmemiş olan yüz çeviriciler! Ey unutulmamış olan unutanlar! Ey terkedilmemiş olan terkedenler!,Ey Allah’ı ve peygamberini,geçmişi,geleceği bilmeyen cahiller! Siz hiçbir işe yaramayan yeri serilmiş odunlara benziyorsunuz.

  102- A münafık! Allah yeryüzünü senin gibilerden temizlesin.İki yüzlülüğün yetmiyormuş gibi bir de tutup alimlerin,velilerin ve salih kulların gıybetini yaparak onların etini yiyorsun.Sen vev senin gibi münafıkların dillerini ve etlerini pek yakında kurtlar kemirecek ve paramparça edecek.Yer de sizi çürütecek ve tersyüz edecek.Allah ve salih kulları hakkında güzel düşünmeyenler ve onlara karşı saygıda kusur edenlerin kurtuluşu yoktur.Onlar yönetici ve komutanlardır.Sen onlara karşı nesin ki? Niye onlara karşı alçakgönüllü davranmıyorsun?

  Allah (c.c) bağlamayı,çözmeyi,her türlü işi onlara teslim etmiştir.Gökyüzü onlar sayesinde yağmur yağdırır ve yer onlar sayesinde ot btirir.Bütün yaratılanlar onların idaresi altındadır.Onların her biri dağlar gibidir,sıkıntı ve musibet rüzgarları onları yerinden oynatmaz.Tevhid ve Mevla’dan rıza makamından hiç kalkmadan hem kendileri,hemde başkaları için isterler.Allah’a tevbe edin ve ondan özür dileyin ve O’nunla aranızda işlemiş olduğunuz günahları da itiraf edin ve önünde eğilin.Sizin elinizde ne var ki? Gerçeği bilseniz bulunduğunuz hal üzere olmazdınız.Sizden öncekiler gibi,Allah’ın huzurunda edepli olun.

  Siz o kullara karşılaştığınızda kadınlar ve kadına benzeyen erkekler gibi kalırsınız.Yiğitliğiniz,nefis,heva ve tabiatlarınız size birşey yapmanızı emrettiği zaman belli olur.Dinde yiğitlik,Allah’ın haklarını yerine getirmekle olur.Hikmet ve ilim sahiplerinin sözlerini küçümsemeyin.

  Çünkü onların sözü devadır,kullandıkları her kelime de Allah’ın vahyinin meyvesidir.Sizin aranızda canlı bir peygamber yoktur ki ona uyasınız.Resulüllah’a (s.a.v) gerektiği gibi uyanlara uyduğunuz zaman O’na uymuş olursunuz.Takva sahibi alimlerle birlikte olun.Çünkü onlarla beraberlik sizin için berekettir.Bildikleri ile amel etmeyen alimlere uymayın.

  103- Başkaları için değil yalnız Alah için amel et.Başkaları için değil yalnızca Allah için terket.Başkası için yapılan amel küfürdür,başkası için bu ameli terketmek ise riyadır.Bunu bilmeyip başka bir şekilde davranan kimse bir arzusnun peşinde demektir,pek yakında ölüm gelecek ve arzularını sona erdirecektir.

  104- Ey günahlarda diretenler! Pek yakında körlük,sağırlık,kötürümlük,fakirlik ve insanların size karşı kalp katılığı vakti gelecektir.O zaman mallarınız zarar ziyanla,el koymalarla,hırsızlıklarla kaybolup gidecektir.Akıllı olun ve Rabbinize dönün. Mallarınızı Allah’a eş tutup da mallarınıza güvenmeyin.Mallarınıza çakılıp kalmayın.Mal sevgisini kalbinizden çıkarın,evlerinizde, ceplerinizde,kölelerinizin, bekçilerinizin yanında tutun ve ölümü gözetleyin.Hırsınızı azaltın ve çok ileriye ait planlar kurmayı bırakın.

  105- Allah seni ilmine rağmen sapkınlıkta bırakmıştır.İnsanlar için,seni tanıyıp mallarını sana sunmaları için,evlerinde ve sohbetlerinde seni övmeleri için ilim öğreniyor,namaz mkılıyor,oruç tutuyorsun.Farzet ki bu gerçekleşti.Ölüm,azap,darlık ve korkular seninle onlar arasına girdiği zaman sana onların hiçbir faydası olmayacak,onlardan alıp biriktirdiğin malları da başkaları yiyecek,sana da onun cezası ve hesabı kalacak.

  106- Oğlum! Sen hiçbirşey üzere değilsin.Senin müslümanlığın sağlam değil.Müslümanlık,şahitliğin üzerine kurulduğu temeldir.Senin şahitliğin tam değil.Allah’tan başka ilah yoktur diyorsun ama yalan söylüyorsun.Senin kalbinde bir sürü ilah var.Sultandan ve şehrin valisinden korkmak birer ilahtır.Kazanca,kara göre,kuvvete,işitmeye,görmeye ve tutmaya güven duymak birer ilahtır.İnsanların zarar ve fayda verdiklerini,sana vermeye ya da senden bir şeyi engellemeye muktedir olduklarını düşünmek bir ilahtır.İnsanların çoğu kalpleriyle bunlara güvenir,fakat Allah’a güvendikleri izlenimi verirler.Onların Allah’ı zikretmeleri genellikle kalpleriyle değil,dilleriyle olur.Bu konuda kendileriyle tartışıldığı zaman da hemen kızarlar ve ‘Bizim hakkımızda nasıl böyle bir şey söyleyenebilir? Biz müslüman değil miyiz? derler.Öte dünyada bu gizli haller ortaya çıkacak ve rezil olacaktır.

  107- Yazık sana! Cehennemliklerin amelini işliyorsun ama buna rağmen cenneti ümit ediyorsun.Sen ümit edilmeyecek bir durumda ümit ediyorsun.Aldanıp da ödünç malı kendinin sanma.Yakında senden alınacak.Allah hayatı sana ödünç vermitir ki itaat edesin.Sense onu kendinin sandın ve dilediğin gibi kullandın.Afiyet de senin yanında bir ödünçtür.Zenginlik,güven,makam ve sana verilmiş diğer bütün nimetler de senin yanında mdünçtür.Bu ödünçleri kusurlu kullanma.Çünkü onlar senden istenecek ve sen onlardan sorguya çekileceksin.Sizin sahip olduğunuz bütün nimetler Allah’tandır.Onların yardımıyla Allah’a itaat ediniz.Sizin rağbet ettiğiniz herşey Allah dostlarına göre insanı oyalayan birer meşguliyettir.Allah dostları dünyada ve ahirette,Allah’la beraber olmaktan başka bir eşy istemezler.Sufilerden biri şöyle demiştir:’İnsanlar hakkında Allah’a uy,fakat Allah hakkında insanlara uyma’.Kırılan kırılmış,onarılan onarılmıştır.Allah’a uymanın nasıl olacağını Allah’ın salih kullarından öğreniniz.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.