Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 10.Bölüm

  91- Farz ibadetleri terketmek zındıklıktır,haramları işlemek ise isyandır.

  92- A dünya ile uğraşıp duran! Yakında pişman olma vaktin gelecektir.Pişmanlığın kıyamet gününde,teğabün (aldanma) gününde,rezil rüsva olma gününde,pişmanlık gününde gün gibi ortaya çıkacaktır.Ahiret gelmeden önce kendini hesaba çek ve sakın ha Allah’ın seni affedeceği ve yumuışak davranacağı hülyasına kapılma.Sen büyük,küşük günah ve insanlara haksızlık etmek gibi en kötü haller üzeresin.Nasıl ki humma ölümün habercisi ise,günahlar da küfrün habercisidir.Ölmeden önce,ruhları almakla görevli ölüm meleği gelmeden önce tevbe etmeye bak.

  93- Gençler! Tevbe edin.Görmüyor musunuz Allah tevbe etmeniz için sizi imtihana tabi tutuyor.Fakat siz bunu anlamıyor ve günahlarda diretiyorsunuz.Bu zamanda imtihana tabi tutulan çok az kişi bu imtihandan başarıyla geçebilmektedir.Yalan söylemeniz size nimet verilmesini sağlamaz,ceza görmenize sebep olur.Yalan,insanın derecesini ve değerini yükseltmez,günahlarından doalyı ceza görmesine neden olur.

  94-Oğlum! Ahireti dünyanın önünde tut.böyle yaparsan her iki dünyada da karlı çıkarsın.Dünyayı ahiretin önünde tutacak olursan her iki dünyada da ziyan edersin.Bu sana emredilmeyen işlerle uğraşmanın cezasıdır.Dünya işleriyle uğraşmazsan,Allah dünya yaşantında göndereceği yardımlarla sana destek çıkar ve dünyadan alınma vaktin gelince sana başarı ihsan eser.Dünyadan bir şey aldığında onu bereketlendirir.İnanan kimse hem dünyası,hem ahireti için çalışır.

  Dünyası için ihtiyaç duyduğu ölçüde ve yeterli kadar çalışır.Yolcunun azığı kadar bir mal onu dünyada kanaat sahibi yapar ve o daha fazlasını istemez..Cahilin bütün kaygısı dünyadır,arif kulun tüm kaygısı ise ahiret,sonra da Mevlasıdır.Eline bir dilim ekmek geçer de nefsin seninle didişip arzuladığı şeyleri elde etmek için diretecek olursa eline bir ekmek kırıntısı dahi geçmeyenlerin durumuna bak.Çünkü nefsine buğz ve düşmanlık edip Allah’ın tarafını tutmadığın sürece kurtuluşun söz konusu bile olamaz.

  95- A Hak’tan ve O’nun sıddık kullarından yüz çeviren! İnsanlara yöenlip onlarla ortaklık eden! Onlara ne zamana kadar yöneleceksin? Onların sana ne faydası var? Onların elinde ne sana zarar verme,ne fayda verme yetkisi vardır,onlar sana ne birşey verebilirler,ne de herhangi bir şeyi senden alıkoyabilirler.Zarar ve fayda vermek konularında onlarla cansız varlıklar arasında en ufak fark yoktur.Mülk sahibi tektir,zarr veren,fayda veren,hareket ettiren,durduran,musallat eden,emre hazır kılan,veren,engel olan tektir.Yaratan ve rızık veren sadece Allah’tır.

  96-Oğlum! Afiyet,afiyet aramayı terketmekle başlar,zenginlik zengin olma sevdasından vazgeçmekle başlar.Deva aramayı bırakmadan deva gelmez.Bütün deva,Hakk’a teslik olmakta,sebeplerle ilişkiyi kesmekte ve kalpten sahte tanrıları söküp atmaktır.Deva,Allah’ı sadece diliyle değil,kalbiyle de birlemektir.Tevhid ve zühd,beden ve dilde olmaz.Tehvid,zühd,takva,marifet,Hak bilgisi,Allah sevgisi,Allah’a yakınlık hepsi kalptedir.Akıllı ol,hevesine uyma,yapmacık ve zorlama davranışlarda bulunma.Sen bir hevez,yapmacıklık,zorlama,yalan, nifak ve gösteriş içindesin.Bütün kaygın insanları kendine çekebilmek.Bimez misin ki insanlara yaklaştığın her adım ile Allah’tan da uzaklaşaıyorsun.İnsanları etkilemeye çalıştığın halde,Allah’ı aradığını iddia ediyorsun.Sen ‘Mekke’ye gitmek istiyorum deyip’ Horosan’a yönelen ve böylece Mekke’den uzaklaşan kimseye ne kadar da benziyorsun.Kalbinin insanların içinden sıyrılıp çıktığını iddia ediyorsuın. Ama onlardan korkuyor ve onlardan bekliyorsun.Görünüşte zahit gibisin ama içten içe çok isteklisin.Dışın Hak’la berabermiş gibi ama için halka yönelmiş durumda.Bu laf kalabaşığı ile oalcak iş değildir.

  97- Din (namaz,oruç vs gibi ibadetler) dışı düzenler.Tevhid ve marifet ise içi düzenler.

  98- Hz Peygamber’in (s.a.v):’Bilmeyene bir defa,bilene yedi defa yazıklar olsun’ buyurduğu rivayet edilmiştir.Bilmeyene bir defa yazıklar olsun neden öğrenmedi diye.Bilene de yedi defa yazıklar olsun.Çünkü o öğrendi fakat bildiği ile amel etmedi.

  99- Ey Allah’ı ve velilerini tanımayanlar! Allah’a ve velilerine suçlamalar yöneltenler! Dinleyin ve dinlediklerinizle amel edin.Doğru ve gerçek olan yalnızca Allah’tır,batıl ise sizsiniz ey insanlar! Hak,kalplerde,sırlarda ve manalardadır.Batıl ise nefis,tabiat,heva,adetler,dünya ve Allah dışındaki herşeydedir.Bu kalp,başı ve sonu olmayan,kadim olan Allah’ın yakınlığına ermedikçe kurtuluş elde edemez.

  100- Allah ilmiyle amel etmeyen alimi eşeğe benzeterek ‘(Onlar) Kitaplar taşaıyan eşekler gibidir (Cuma’5)’ buyurmuştur.(Ayette geçen) ‘esfar’ kelimesi ilim kitapları anlamındadır.Eşek,ilim kitaplarından faydalanabilir mi? Yorgunluk ve halsizlikten başka o kitaplardan eline ne geçer ki? Her kimin ilmi artarsa Allah korkusu ve O’na boyun eğmesi de artmalıdır.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.