Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 1.Bölüm

  1- Kaderin vakti gelip gerçekleşince Allah’tan şikayetçi olmak dinin,tevhidin,tevekkül ve ihlasın ölümüdür.İnanan gönül bunun niye ve nasıl olduğuna bakmaz,sadece ‘Gözüm,başım üstüne’ olana razı gösterir.Nefsi hep karşı gelir,kavgacının tekidir.Onu düzeltmek isteyen şerrinden emin oluncaya dek onunla savaşmalıdır.Nefis kötülüğün ta kendisidir.Mücadele edilip huzura erince de mahza hayra dönüşür;yapılan bütün ibadetlerden kaçılan bütün günahlardan hoşnut olmaya başlar.İşte o zaman ‘Ey huzura kavuşmuş nefis! Sen ondan o senden hoşnut olarak Rabbi’ne dön (Fecr Süresi’28)’ hitabına mazhar olur (1).

  2- Ey cemaat! Siz de salih kimseler gibi,kendinizi Allah’a adayın ki Allah size de onlar gibi davransın.Allah’ın sizin yanınızda olmasını istiyorsanız ona kullukla meşgul olun,sabredin,O’nun her yaptığına razı gösterin (2).

  3- Allah dostları;dünyaya değer vermediler ve kısmetlerini takva ile elde ettiler.Sonra ahireti istediler ve onun için çalıştılar.Nefislerine uymadılar,Rablerine itaat ettiler,önce kendilerini sonra kendilerine öğüt verdiler (2).

  4- Kalplerinizi düzeltin.Çünkü kalbiniz düzgün olursa,diğer halleriniz de düzelir.Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: ‘İnsanoğlunda bir et parçası vardır,o düzelince bedenin diğer organları da düzelir,bozulunca onlar da bozulur.yi biliniz ki,bu et parçası kalptir’ (2).

  5- Kalbin düzgünlüğü takva,Allah’a tevekkül,onun birliğini kabul ve amellerde ihlas ile olur;bozukluğu ise bunların yokluğuyladır.Gönül kafeste bir kuştur,kutudaki incidir,kasadaki maldır.Değerli olan kuş,inci ve maldır;kafes,kutu ve kasa değil (2).

  6- Allah’ın yaptıkları hakkında senin bir sözün olamaz.Onu sever,yalnız onun için çalışırsın;başkasından değil yalnız O’ndan korkarsın.Bu,kalple olur lafla değil.Halvette olur bu,insanlar arasında değil.Tevhidi kapıya koyar,şirki eve buyur edersen buna münafıklık derler.Yazık sana ! Dilinden takva dökülüyor,gönlünden günah.Dilin şükrediyor,gönlün şikayet.Allah (c.c) ‘Ey insanoğlu! Benim hayırlarım sana inerken,senin bana şerrin çıkıyor’ buyurur (3).

  7- Yazık sana ! O’na kulluk davası güdersin,ama başkasına itaat edersin.O’nun hakiki kulu olsan dostluğun da,düşmanlığın da O’nun uğruna olurdu.Sağlam bir imana sahip olan kimse nefsine,şeytana,arzu ve heveslerine itaat etmez.Şeytanı tanımaz ki ona itaat etsin,dünyaya aldırmaz ki ona boğun eğsin.O,dünyaya değer vermez,ahireti ister.Dünya avucuna konsa bırakır onu,Allah’a dayanır,her an O’na kulluk eder samimi kalp ile.O,Allah’ın ‘Dini yalnız Allah’a has kılarak ve hanifler olarak O’na kulluk etmeleri emrolunmuştur (Beyyine’5) buyruğunu işitmiştir (3).

  8- A başkasından medet uman! Senin aklın yok mu? Allah’ın hazinelerinde olmayan ne var ki! Allah (c.c) şöyle buyurur:’Herşeyin hazineleri bizim yanımızdadır (Hicr’21) (3).

  9- Oğlum! Takvaya sarıl,dinin sınırlarını iyi koru.Nefsine,arzularına,şeytana ve kötü arkadaşlara uyma.Gerçek iman sahibi,bunlarla mücadele derken başından miğferi çıkarmaz,kılıcını kınına sokmaz,atının sırtını üzengisiz bırakmaz,Allah dostları gibi uyur (4).

  10- Ey cemaat ! Verdiği nimetlerden dolayı Allah’a teşekküre din ve nimeti ondan bekleyin.Çünkü O ‘Size ne nimet gelmişse Allah’tandır (Nahl’53) buyurmuştur (4).

  11- Ey Allah’ın nimetleri içinde boğulup nimeti başkasından bilenler.Şükrünüz nerede? Gah nimeti başkasından biliyorsunuz;gah az bulup fazlasını istiyorsunuz,bazen de onun nimetlerini günahlara alet ediyorsunuz (1)

  12- Oğlum! Dert gelince onu sabırla karşıla ve deva gelinceye kadar bekle.Deva gelince onu da şükürle karşıla.Bu hal üzere olursan mutlu olursun (2)

  13-Oğlum! Yiyeceği,içeceği,giyeceği,evleneceği ve oturacağı tasa etmeyesin.Bunlar nefsin arzu ve hevesleridir.Kalbin ve sırrın arzusu olan Hakk’ı aramak nerede? Neyi düşünüyorsan senin kaygın odur.Öyleyse sen Rabbini ve onun nezdindekileri düşün.Dünyanın yerini alacak ahiret,yaratılanların yerini alacak Yaradan var.Sen bu dünyada her neyi terkedersen,O ahirette sana onun yerini dolduracak bir şeyi,hatta ondan daha iyisini halkeder.Dünyada yaşayacağın yalnızca bu günün kalmış farzet ve ölüm meleğinin gelmesini bekleyerek ahiret için çalış (3)  Kaynak=Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.