Kuran Yurdu

Dürüst Olmak

  Doğru Kişi Olmanın İşaretleri Ve Alametleri: Bazı insanları halk için zühd hayatı yaşadığını göstererek onların kalplerini kazanmak için gayret etmelerine,ancak kalplerin amel işlenen Zatın elinde olduğunu unutmalarına şaşarım.Eğer Allah (c.c) bir kulun amelinden razı olur,o kulun ihlaslı olduğunu görürse kalpleri o kişiye yöneltir.Şayet o kulun ihlaslı olmadığını görürse,kalpleri o kişiden soğutur.

  Amel işleyen kişi kalplerin kendisine yönelmesini gizlediği zaman,o kişi şirke yaklaşmış olur. Amel işleyen kişinin kimin için amel işlediğine dikkat etmesi gerekir.

  İhlası elde etmek için yapması gerekenler; Başkalarının kendisine bakmalarını arzu etmemesidir.İnsanların kalplerini kazanmak kişinin gayretiyle değil bizatihi bundan tiksinmesiyle mümkün olur.İnsan şunu bilmelidir ki, toplum bu kişinin işlediği amellerin hepsini görmemiş olsa da bir şekilde bunu öğrenir.

  Kalpler salih bir insanın amellerini görmese de o kişinin samimi işler yaptığına şahittir.Eğer bir kimse başkaları görsün diye amel işliyorsa o ameller zayi olup gitmiş demektir.Çünkü bu tür ameller ne Halık katında,ne de halk katında makbul değildir. Riyakar kişiye karşı insanların kalpleri soğumuş,onun yaptığı ameller zayi olmuş,ömrü de geçip gitmiştir.

  Bir hadis-i şeriflerin’de Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: Sizden biri,kapı ve penceresi olmayan som bir kaya içinde amel etse bile (Allah) o kişinin amelini er ya da geç  insanlara çıkartarak gösterir.

  Kul, Allah’tan korksun ve kendisine fayda getirecek gayeleri benimsesin.Kendisi de karşıdaki de imtihanda olan kişilerin az bir övgüsüyle uğraşmasın

  İlişkiyi Canlı tutmak

  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 190-191

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.