Kuran Yurdu

Dünyevi Zevkler ve Sonuçları

  Dünya Zevklerinin Gel Bana Demesine Aldanmayın: Hakimlerden biri diyor ki;Zaman atıcıdır,günler onun okudur;insan ise nişan alınan hedeftir.Zaman sana her geçen gün ve gece attığı bir okla seni eskitmeye,bitirmeye gayret eder,hatta senin her tarafını sarar.Bu durumda senin kalıcılığının, selameti,kurtuluşu nerede?

  Geçirdiğin her günün sana verdiği zararı bir görebilsen,ondan sonra gelecek günlerine karşı nefret duyar,saatlerin geçişi seni kahrederdi.

  Fakat Allah’ın takdiri alınan bütün tedbirlerin üzerindedir.Dünyanın zevki ,onun bela ve meşgalelerinden kendini kurtarmaktır.Aslında dünya;hekimin ilaç durumuna getirdiği Hanzel ağacından daha acıdır.Onu niteleyenler bile görünüş itibariyle kusurlarını anlatmaktan acizdir.Onun tuhaf durumları anlatılanlardan kat kat daha fazladır.Allah bize doğru yolu bulup,üzere kalanlardan eylesin.

  Hakimlerden biri diyor ki; Dünya içinde bulabildiğin andır.Çünkü geçen gider,onu bir daha elde etmek mümkün değildir.’Dehr‘ dediğin şey de geçenin gelişini haber verdiği;gelmekte olan bir gündür.İçinde meydana gelen olaylar,insan üzerinde değişir durur.

  Zamanın görevlendirilmesinin sebebi:Toplulukları parçalamak,sevgilileri ayırmak,devletleri değişik yerlere nakletmek içindir.Ömür kısa, emel ve arzular ise bu kısa ömüre sığmayacak kadar uzun ve çoktur.Son dönüş Allah’adır.

  İslam büyüklerinden Ömer b. Abdülaziz diyor ki

  Ey insanlar sizin yaratılış sebebiniz birdir.Ona inandığınız takdirde;dünya ehli tarafından saf ve aptal sayılırsınız.Ona inanmazsanız kendinizi felakete atmış olursunuz

  İslam büyüklerinden Hz Ali bir hutbesinde diyor ki;

  Sizden takva sahibi olmanızı ve dünya ile ilişkinizi kesmenizi istiyorum.O öyle bir dünyadır ki,siz istemeseniz de sizi bırakacak ve yeni olmasını istediğiniz her şeyinizi eskitecektir.Siz ve yaşadığınız dünya beraber yola çıkan bir topluluk gibisiniz.Niceleri çıkmak isteyip de çıkamadığı halde,onlar yola girmiş,güya yolun son noktasındaki tepeye varmışlardır.

  Nice dünyaya bağlanan tamahkarlar vardır ki,istediklerine kavuşmadan ahirete göçüp giderler.Dünyanın sıkıntı ve güçlüklerinden şikayetçi olmayın.Çünkü onlar neredeyse bitecektir.

  Dünyanın varlıkları ile sevinmeyin.Çünkü onlar belirli bir müddet sonra yok olmaya mecburdur.Ölüm arayıp dururken,dünyaya bağlanıp dünyayı arayan kimseye hayret ediyorum.Ölümün gelip kendisini yakalayacağını unutmuşa benziyor.Doğrusu bu büyük bir gaflet….  Kaynak= İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz:617…619

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.