Dünyanın Lezzeti Ancak İlmin Şerefinde Mevcuttur

Dünyada Gerçek huzura Kavuşmanın Tek YoluDünyanın talebeleri dünya lezzetleri hakkında gafildirler.Oysa dünyadaki lezzet ; ilmin şerefinde,iffetin ziyasında,taassubiyetten uzaklaşmada,kanaat etmede ve faziletli olan şeylerdeki tadı diğer mahlukata tercih etmededir.Yeme ve cinsellikteki lezzet ile ancak cahil insanlar meşgul olur.Oysa bunları elde etmedeki maksat bedenin kuvvetli olmasını sağlamak,neslin devam etmesini talep etmek olmalıdır.

Cinselliğin neresinde lezzet vardır ki? Kısa bir süre devam eder ve istek tam olarak elde edilemez.Üstelik ilişki esnasında dinmeyen bir gerginlik mevcuttur.İlişki bittikten sonra da sanki hiç lezzet alınmamış gibi hissedilir.Sonrasında ise insan bedeni güçsüz düşer.

İhtiyaç dışında mal biriktirmede lezzet nerededir ki? Çünkü mal biriktirme hırsı kişiyi köle yapar,uykusuz bırakır,azı çok yapmaya götürür.

Yemedeki lezzet nerede? Kişi acıktığı zaman kaba ve sert yerleri ortaya çıkarak güzelleştirirken fazla yemek yenildiğinde nefis o kişiyi tehlikeye atar.

Ali b. Ebi Talib (r.a) şöyle demiştir:

Fitne üç şey üzerine kurulmuştur

a- Kadındır ki İblis’in tuzaklarındandır

b- İçkidir ki bu da keskin bir kılıç gibidir

c- Dinar ve dirhemdir ki bunlar da iki zehirli oktur

Bir kimse kadınlara meylederse yaşamın saflığını kaybeder.Kim içki içerse aklından istifade edemez.Kim de dinar ve dirhemi severse yaşadığı sürece bu ikisine köle olurKaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 148

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.