Dünyanın İnsanları Aldatması (Hz Ali Vaazı)

  • Ey Allah’ın kulları !

Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın.O belalarla çevrili,kendisine güvenilmeyecek geçici bir yurttur.Onda bulunan her şey yok olmaya mahkumdur.Dünya,sakinlerinin arasında sıra ile el değiştiren birşeydir.Bu dünyaya gelenler onun şerrinden kurtulamazlar.Bolluk ve sevinç içerisinde bulunan bir kişi bir de bakmışsın bela ve sıkıntılara düçar olmuş.Dünya hayatı yerilmiştir,zenginliği ve bolluğu ise devamlı değildir.İçerisinde bulunan insanlar dünyanın hedefi durumundadırlar.Oklarını onların üzerine boşaltır ve ölüm kılıcıyla onların bellerini kırar.

Ey Allah’ın kulları !

Şu anda ellerinizin altında bulunan şeyler sizlere,bu dünyada sizden daha çok yaşamış ve daha kuvvetli olup daha bayındır,zengin ve çalışkan olan,birçok eserler bırakan,sizden önce yaşamış insanlardan kalmıştır.bugünse sesleri kesilmiş,ocakları sönmüş ve cesetleri çürümüştür.Yurtları bomboş kalıp eserlerini rüzgarlar yok etmiştir.

O güzelim yüksek kasırları ve kendilerine yaslanan ipekli ve yumuşak şilteleri ve yastıkları,birbirlerine dayanan taş ve tahtalarla döşenmiş,duvarları çamur ve topraktan meydana gelen kabirlerle değiştirdiler. Üzerlerinde insanlar dolaştığı ve ayaklarıyla kendilerini çiğnediği halde onlar yalnızlık çekmektedirler.Aralarında çok az bir mesafe olmasına rağmen birbirlerini ziyaret edip yalnızlıklarını gideremezler

Evleri birbirine çok yakın ve kendileri de komşu oldukları halde çürüyen vücutlarıyla nasıl bir araya gelebilirler? Bir zamanlar sağ iken şimdi ölüler arasında yerlerini aldılar.Dünyada iken güzel bir hayat sürerlerken bugün çürüyüp toprak olmaya mahkum kemik yığınları haline geldiler.

Dost ve yakınlarını kendilerine üzülür bir halde arkalarında bırakarak toprağa göçüp orasını yurt edindiler.Onlar için bu dünyaya geri dönüş imkanı yoktur;o fırsatı bir daha bulamamak üzere ellerinden kaçırdılar.Bu,söyleyenin,söyleyip de geçtiği bir kelimedir.Dünya ile aralarında,haşre (yeniden diriltilinceye) dek bu dünyaya dönmelerini engelleyen bir perde,bir engel vardır.

Şu anda,o ölüm ve yalnızlık diyarındaki halinizi görür gibi oluyorum.İnsanlar sizi,bugün üzerinde yürüdüğünüz o ıssız yatakhanede amellerinizle baş başa bırakıp gitmiştir.Bütün davaların görüleceği,kabirlerde yatanların dışarıya atılacağı ve hiç bir sırrın gizli kalamayacağı o günde haliniz nice olacaktır? Celil olan bir padişahın huzurunda toplandığınız zaman O’nun dehşetinden,günahlarınızı hatırlayarak kalpleriniz korkuyla dolacaktır.O gün perdeler yırtılıp bütün gizlilikler ve ayıplar ortaya çıkacaktır.

İşte o zaman her nefis elleriyle kazandığının karşılığını görecek;kötülük ve günah işleyenler bu yaptıklarından dolayı cezalandırılacak,iyilik yapanlarsa bu amellerinden ötürü mükafatlandırılacaklardır.O gün insanların amel defterleri ortaya konulur.

Günahkarlar amel defterlerine baktıklarında yürekleri korkuyla ürpererek

Vay başımıza gelenlere! Bu kitaba da ne oluyor böyle;küçük-büyük geride hiç bir şey bırakmaksızın herşeyi sayıp dökmüş’ derler

İnsanlar dünyada işlemiş oldukları her şeyi orada bulurlar.Rabb’iniz hiç kimseye zulmetmez.Allah Teala bizi de sizi de kitabıyla amel eden dostlarının yolunu takip eden kullarından eylesin! Fazl ve emniyle hepimizi nimet yurdu (daru’n-ni’me) denilen cennetine koysun.Hamd-ü sena çok yüce olan Allah teala’ya mahsustur.Kaynak= Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:210-211

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.