Kuran Yurdu

Dünya İle Ahiret Hayatının Karşılaştırılması

  Vallahi dünya hayatı,ahiret hayatına göre ; gnün bir saati gibi kısa olan şu insan ömrünün yanında ne zordur,ne de şiddetlidir.

  ‘Onlar tehdit edilmekte oldukları (azabı) görecekleri gün sanki kendileri (dünyada) gündüzün bir saatinden başka durmamış gibi (olacaklardır) (Ahkaf 35).O gün (kıyamet günü Allah) hepsini bir araya toplayacak.Sanki onlar gündüzün bir saatinden başka (bir müddet) eğlenmemişlerdir.Birbirini tanıyacaklardır (Yunus 45).Onlar onu gördükleri zaman sanki (dünyada) bir akşam yahut bir kuşluk vaktinden fazla kalmamışlardır (Naziat 46).Kıyametin kopacağı gün günahkarlar bir saatten fazla kalmadıklarına yemin edere(ler) (Rum 55).Buyuracak ki: Yerde kaç yıl kaldınız? Şöyle diyecekler: Bir gün yahut bir günün bir kısmı (müddetle) kaldık.Sayanlara sor şimdi: Buyuracak ki: Az bir zamandan (fazla) kalmadınız.(Cehennemde kalacağınız ebedi zamanları) hakikaten bir bilseydiniz (Mü’minun 112-114) .

  Bizden biri yüzüstü,yollarda taş ve dikenlerden sakına sakına şu hayata sürüklense bu,öbür dünyada karşılaşacağı şeylerin yanında ne daha fazladır,ne de aldatmacadır.

  Bu iki hayatı (dünya ve ahiret hayatını) olduğu gibi müşahede edep idrake ve daha düşük olanı daha yüksek olana tercih eden himmete yazıklar olsun!

  Bu ancak ve ancak işlerin dizgini elinde olanın tevfiki ile olur.Her şeyin başlangıcı O’ndan ve sonu O’nadır ; kendilerine bedbahtlığın baskın olduğu nefsleri o yurdu seferden alıkoyan,kendisinden en güzel (bir saadet) takdir edilmiş kimselerin kalplerini oraya cezbedendir.Onları yolda sebat ettirmiş ve tehlikelere dalmalarını kolay hale getirmiştir.Onlar ömürlerini geride kalanlarla harcamışlar,bunlar ise, ömürlerini yürüyenlerle yol alarak tüketmişlerdir.

  Kesif bir şekilde toz dumana karışmış,bu toz bulutunun içinde yürüyenlerle,geri kalanlar kaybolmuşlardır.O toz yakında dağılacak,çalışanlar kazanacaklar,beyhuda laf söyleyenler hüsrana uğrayacaklardır.

  Bu hayatın lezzeti ve hoşluğu hakkında Resulüllah (s.a.v)

  Şehidden başka -Allah indinde hayra eren- ölmüş hiçbir nefsi dünyaya dönmek,dünyayı ve dünyadakileri elde etmek sevindirmez.Çünkü şehid,Allah (c.c)’ın kendine olan ikramını gördüğü için dünyaya dönmeyi temenni eder buyurur.

  Yani şehit dünyaya Allah (c.c) uğrunda bir daha çarpışmak için dönmeyi temenni eder.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Medaricu Salikın / bkz : 1172

   

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.