Kuran Yurdu

Dostluğun Önemi

  Ülfet’in güzel huyun meyvesi olduğunu unutma.Ayrılık da kötü huyun sonucudur. Güzel ahlak anlaşmayı , birleşmeyi ,sevmeyi;kötü ahlak da düşmanlığı,hasetliği ve nihayet kişilerin bir birlerine sırt çevirmelerini icabettirir. Dinde güzel ahlakın yeri gizli ve saklı değildir.Peygamberimizi güzel ahlaklı oluşuyla öven Yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor;***Şüphesiz sen çok büyük,üstün bir ahlaka sahipsin.(Kalem Süresi’4)***

  Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmaktadır; İnsanların cennete girmelerine en fazla yardım eden şey,Allah korkusuyla güzel ahlaktır.

  Yine Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: Amellerden,mizana konulacak olan en ağır amel güzel ahlaktır.

  Resulüllah (s.a.v) Ebu Hureyre’ye hitaben şöyle buyurdu; Ey Eba Hureyre,güzel ahlaklı olan gerekir (güzel ahlaklı ol)

  Ebu Hureyre sordu ki; Ya Resulüllah güzel ahlak nedir?

  Sevgili Peygamberimiz;Sana gelmeyene sen gidersin,kötülük yapanı affedersin.Sana vermeyene verirsin.

  Hepiniz toptan, Allah’ın ipine (dinine) sımsıkı sarılın, bölünüp ayrılmayın! Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman idiniz de Allah kalplerinizi birbirine ısındırmış ve onun lütfu ile kardeş oluvermiştiniz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oraya düşmekten sizi O kurtarmıştı. Allah size ayetlerini böylece açıklıyor, ta ki doğru yola eresiniz.(A’li İmran Süresi’103)***

  Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmaktadır; Kim Allah için bir kardeşlik edinirse,Allah o kimseye Cennette hiçbir amel ile nail olamayacağı yüksek dereceye çıkarır.

  Ebu İdris el-Havelani,Muaz İbn Cebel’e;

  Seni Allah için seviyorum,dediği zaman Muaz şöyle dedi;

  Sana müjde olsun,ben Resulüllah’ın şöyle dediğini duydum;

  Kıyamet gününde bazı insanlar için arş’ın çevresinde kürsüler kurulacaktır.Onların yüzleri tıpkı ayın ondördü gibi ışıldayacaktır.İnsanlar (kıyametin dehşetinden) feryat ederken onlar asla feryad etmezler.İnsanlar dehşet içindeyken onlar korkmazlar.Onlar Allah’ın korku ve elemleri olmayan hakiki kullarıdır.

  Resulüllah’a sordular ki; Bunlar kimlerdir;

  Resulüllah buyurdu ki; Onlar,Allah rızası için birbirlerini seven kimselerdir.

  Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmaktadır;

  İnsanlardan yedi sınıf vardır ki hiçbir gölgenin bulunmadığı bir günde,Allah onları arş’ın gölgesi altında gölgelendirir.

  Adil devlet başkanı

  Allah’a ibadet ederek büyüyen genç

  Kalben camilere bağlı olan kimse

  Birbirlerini Allah için seven,bunun için bir-araya gelip ayrılan iki kişi

  Tenhada Allah’ı zikreden ve gözyaşı döken kimse

  Sağ elinin sadaka olarak verdiğini,sol elinin duymadığı kimse

  Mevki sahibi güzel bir kadının kendini zinaya davet ettiği zaman “Ben Allah’tan korkarım” deyip karşılık veren kimse.

  Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmaktadır;

  Allah buyuruyor ki;Birbirini benim rızam için ziyaret edenler,benim sevgime hak kazanmışlardır.Benim rızam için birbirlerini sevenler,benim sevgimi kazanmışlardır.Benim rızam için verenler,benim sevgimi kazanmışlardır.Benim rızam için birbirlerine yardım edenler,benim sevgimi kazanmışlardır.

  Allah (c.c) Musa’ya vahyetti ki; Ey İmran’ın oğlu Musa,uyan ve kendine dost bul,seni benim sevgime teşvik etmeyen arkadaşın senin düşmanındır.

  Hasan -ı Basri diyor ki;

  Ey insanoğlu…!!! “Kişi sevdiği ile beraberdir” hadisi sakın sizi aldatmasın,iyilerin amelleri gibi amel işlemedikçe iyi kullardan olamazsınız.Çünkü kendilerine kalsa Yahudi ve Hristiyanlarda kendi peygamberlerini seviyorlar.Fakat onlar peygamberleriyle birlikte değildir ve olamayacaklardır”.Bu sözler de gösteriyor ki,beraberlik olmadan kuru kuruya beslenen sevgi bir mana ifade etmez.

  İslam büyüklerinden Fudayl diyor ki;

  Evet…!!.Firdevs cennetinde Peygamberler ve sıddıklarla birlikte olmayı istiyorsun.Ama senin onlarla beraber olmanı bağlayacak ne gibi bir amel işledin ?.Hangi şehevi isteğini kırdın ?.Hırsını ne zaman yendin ?.Sana gelmeyen yakınlarını sen ziyaret ettin mi ?.Kardeşinin ne gibi bir kusurunu affettin ?.Hangi yakınından Allah rızası için durdun ve yine Allah için hangi akrabana yakınlaştın?.  Kaynak= İmam Gazali / el-İhya / C:2 / bkz:407…478

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.