Kuran Yurdu

Anne Çocuğunu Emzirmek İstemediği Takdirde Zorlanabilir Mi? Annenin Çocuğunu Emzirmesini Zorunlu Kılan Sebepler Nelerdir?

  Dinimize Göre Bir Kadın Çocuğunu Emzirmek Zorunda Mıdır?  Çoğunluk İslam fakihlerine göre,bir annenin kendi çocuğunu emzirmesi menduptur.Ancak emzirmek istemediği takdirde aşağıda belirteceğimiz istisnalar dışında kaza yoluyla emzirmeye zorlanamaz.Çünkü çocuğun emzirilme işi nafaka kapsamına girer ve bu da çocuğun babası üzerine vaciptir.Bu yüzden koca,karısını emzirmeye zorlayamaz.Çünkü ‘Emmeyi tamam yaptırmak isteyenler için,anneler çocuklarını iki bütün yıl emzirirler (Bakara 233)’ ayeti tavsiye niteliğindedir.

  Aşağıdaki durumlarda anne çocuğunu emzirmeye zorlanabilir

  1- Çocuğun,kendi annesinden başkasının sütünü emmemesi

  2- Başka bir süt anne bulunamaması

  3- Çocuğun babasının olmaması ve kendisinin de süt anne tutacak bir malının bulunmaması durumlarında anne çocuğunu emzirir.Burada gaye,çocuğu helak olmaktan kurtarmaktır.

  Yukarıdaki durumların dışında,anne çocuğunu emzirmekten kaçındığı takdirde,babanın bir süt anne tutması gerekir.Süt anne,çocuğu öz annesinin yanında emzirir.

  (Haricen Not = Sanırım hiçbir kadın çocuğunu emzirmek istememezlik yapmaz.Tabi ki bir sağlık sorunu veya daha farklı önemli bir sebep yoksa eğer)  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 311

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.