Dinen Kadının Yabancı Erkeklerle Konuşması

Kadın, bir mecburiyet olmadığı sürece mahremi olmayan erkeklere asla bakmamalıdır. Çünkü bir erkeğin yabancı bir kadına bakmasının haram olduğu gibi kadınların da yabancı erkeklere bakmaları öylece haramdır.

Ulu Allah buyuruyor ki:Mü’min kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini (süs eşyalarının takılı olduğu baş, kulak, boyun, göğüs, kol, bacak gibi yerlerini) açmasınlar. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır.(1)

Ümmü Seleme anlatıyor:Hz. Meymûne, Resûlullah’ın yanındayken ben de oradaydım. Tesettürle emrolunduktan sonra Ümmü Mektum’un oğlu oraya gelmişti. Resûlullah bize hitaben:

  • – Ondan sakının, yani örtünün buyurdu. Biz sorduk ki:
  • – O a’ma değil mi? O bizi göremiyor ve bilemiyor.
  • Resûlullah buyurdu ki:
  • «Sizde mi a’masınız? (O sizi görmese bile) siz onu görüyorsunuz.(2)»

Buradan şöyle bir sonuca varıyoruz : Erkeklerin, gerek erkek ve gerekse kadınların avret mahallerine bakmaları doğru olmadığı gibi, kadınların da, gerek kadın ve gerekse erkeklerin avret yerlerine bakmaları câiz olmaz. Bir erkeğin başka bir kadına şehvetle bakması câiz olmayacağı gibi bir kadının da başka bir” erkeğe şehvetle bakması câiz olmaz.

Kadın Yabancı Erkeklerle Konuşabilir Mi

Ulu Allah buyuruyor ki:

«(Yabancı erkeklere karşı) yumuşak söz söylemeyin. Sonra kalbinde fenalık olanlar tama’a düşerler. Güzel ve ciddî söz söyleyin.(3)»

Âyette anlatılmak istenen kısaca şudur:
«Ey Mü’mine kadınlar, size mahremi olmayan yabancı erkeklerle konuşmanız icabettiği zaman onlarla tatlı ve lâtif sözlerle konuşmayın. Eğer böyle yaparsanız kalplerinde kötülük olanlar sizin hakkınızda tama’a düşebilirler. Onlara fitneye düşmeyeceğiniz şekilde ağır başlı ve sert bir edâ ile konuşun.»

Allahu Teâlâ bu âyette Resûlullah’ın zevcelerine ve mü’mine kadınlara masiyete düşmelerini ve masiyete (günâha) giden yolları da yasaklamıştır. Âyet her ne kadar Resûlullah’ın muhterem zevceleri hakkında nâzil olmuşsa da bütün ehl-i İslâm mü’mine kadınları içine alır.

Şehevî istekleri harekete geçiren şeylerin önemlilerinden birinin ses olduğunda şüphe yoktur.

Ses her ne kadar önemi olmayan şey ise de sevgi ve cinsî heyecanlar üzerindeki tesirleri inanılmayacak derecede büyüktür.
Malûm olduğu üzere birçok ahlâkı düşük kadınlar vardır ki, bunlar sırf sesleri güzel olduğu için, gazino, bar, pavyon, radyo T.V. gibi yerlerde sesleriyle yüzbinleri vuruyorlar. Böylece ahlâkı ve imanı zayıf olan kimseleri bütünüyle yoldan çıkarıyorlar.

Öyle kadınlar vardır ki, gözlerine kestirdikleri erkekleri önce telefonla arar, kendini arzeder ve böylece kendilerini önce telefonla sevdirir ve erkeği kendilerine bağlarlar. Hal böyle olunca ses zinanın ilk basamağını teşkil etmiş oluyor ki, her müslüman erkek ve kadının bu hususta son derece dikkatli olması icabeder.

Ulu Allah buyuruyor ki:

«Şüphesiz ki, Allah’ın emrine boyun eğen erkeklerle mü’min kadınlar ibâdete devâm, eden erkeklerle kadınlar, (iş ve hareketlerinde) sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı zikreden erkeklerle kadınlar (var ya) Allah bunlara bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır (4)»Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Nûr Sûresi, âyet: 131);(2) İbn- i Kesir, c: 3, s: 283; (3-Ahzab sûresi, âyet: 33);(4-Ahzab sûresi, âyet 35)

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.