Depresyonu Önleyici Vitamin Dolu Bitkiler

  • Kendinizi yetersiz hissetseniz bile yetersiz değilsiniz.

Kötümser yalnız tüneli görür,iyimser tünelin sonundaki ışığı görür,gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür (J.Harris)

  • Sahip olamadıklarımıza üzüleceğimize,sahip olduklarımızın kıymetini bilirsek sıkıntılarımızla daha kolay mücadele edebiliriz.

Hayatımızdaki manevi alanları canlandırmak,ruh ve beden sağlığımızı korumamızın en kolay yoludur

  • Kafein kaygı bulgularına sebep olmakla beraber uykuyu da bozar.Şeker ise başlangıçta geçici bir enerji verir ancak sonrasında kişinin kendini daha yorgun hissetmesine yol açar.Alkolden de özellikle uzak durmak gerekiyor.Çünkü depresif duygulardan kurtulmak için içilen alkol daha sonrasında bağımlılık yaratabilir .

Bazı gıdalar insanların depresyona girmesini engelliyor ve depresyondan kurtulmasına yardımcı oluyor.Balık,pekmez,pancar ,ceviz, keten tohumu gibi besinler bunların başında geliyor.

Balıktaki omega-3 yağ asidi ile pekmez ve pancardaki uridin maddesi depresyonu engelliyor.İnsanların özellikle mutsuz olduğu dönemlerde yediklerine daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Pekmezin içerisinde bulunan vitamin B ve kalsiyum,enerjiye dönüşerek depresyona karşı savaşıyor.Ayrıca içerisinde bulunan demir kansızlık durumuna karşı bire bir etkili

  • Balık B-6 vitamini bakımından zengin.B-6 vitaminleri vücudun protein ve yağı öğütmesini sağlar,ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım eder.Beyinde depresyonla savaşan kimyasal madde olarak bilinen mutluluk hormonu serotoninin oluşmasına yardım eder.Tavuğun göğüs eti,böbrek, karaciğer,yumurta, pirinç,soya fasulyesi,yulaf, fındık,muz,patates,ovadaki en fazla B-6 vitamini içeren besinlerdir.

Pancark vücuttaki depamin eksikliği insanlarda aşırı yorgunluğa ve depresyona yol açar.Pancardaki uridin isimli kimyasal madde depamin üretilmesine neden olarak depresyonu engeller.

  • Cevizin kolestrolü dengeleyici etkisi bulunuyor.Cevizde,en az balıkta olduğu kadar omega-3 bulunuyor.Depresyon riskini azaltan omega-3 yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarının tümüne karşı çok etkili.


Kaynak= Banu Akman / Sessiz Tehlike Depresyon

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.