Cuma Süresi İbn Kesir Tefsiri

1- Göklerde yerde olan her şey,melik,Kuddus,Aziz , Hakim olan Allah’ı tesbih ederler.2- O,ümmiler arasında kendilerinden onlara karşı onun ayetlerini okuyan,onları arındıran,onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir.Halbuki daha önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.3- Ve onlardan henüz kendilerine kavuşmamış olanlara da .O Azizdir,Hakimdir4- İşte bu Allah’ın lütfudur.Onu dilediği kimseye verir.Allah büyük lütuf sahibidir.5- Kendilerine Tevrat yükletilip,sonra yüklenmeyenlerin hali kocaman kitaplar taşıyan eşeğin hali gibidir.Allah’ın ayetlerini yalanlayan topluluğun misali ne kötüdür ? Allah zalimler topluluğunu hidayete iletmez.

  • Resulüllah (s.a.v): ‘ Cuma gününde imam hutbe okurken konuşan bir kimse , koca kitaplar taşıyan eşeğe benzer.O konuşana:Dinle diyen kişinin de cuması olmaz’ buyurmuştur.

6- Deki: ‘Ey Yahudiler! Eğer siz bütün insanlar bir tarafa gerçekten yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsunuz ve eğer (bunda) samimi iseniz haydi ölümü temenni ediniz.

Yüce Allah’ın ‘Deki: ‘Ey Yahudiler! Eğer siz bütün insanlar bir tarafa gerçekten yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsunuz ve eğer (bunda) samimi iseniz haydi ölümü temenni ediniz’ ayetinde anlatılmak istenen şudur ki; Yani siz ey Yahudiler: Kendinizin hidayet üzere olduğunuzu , Muhammed’in ve ashabının ise dalalette olduğunu ileri sürüyorsanız haydi iki kesimden kim dalalette ise onun ölmesi için dua ediniz.’Eğer’ bu iddianızda ‘samimi iseniz’ bunu yapınız.

  • 7- Ama ellerin önden gönderdiklerinden ötürü onu ebediyen temenni etmezler.Allah zalimleri en iyi bilendir.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır :’Ama ellerin önden gönderdiklerinden ötürü’ yaptıkları küfür,zulüm ve günahkarlıklar dolayısıyla ‘onu ebediyyen temenni etmezler.Allah zalimleri en iyi bilendir’.Bizler Bakara süresinde Yahudiler ile bu lanetleşme ile ilgili açıklamaları daha önceden yüce Allah’ın şu buyruklarını açıklarken kaydetmiş bulunmaktayız :’Deki:Eğer Allah katında ahiret yurdu (cennet) insanlar arasında sizden başka kimseye değil de yalnız sizin ise (iddianızda) doğru söyleyenler iseniz haydi ölümü temenni edin fakat önceden ellerinin gönderdikleri dolayısıyla giçbir zaman onu temenni etmezler.Allah o zalimleri çok iyi bilendir.Andolsun ki sen onları insanlar arasında müşriklerden bile hayata daha tutkun bulursun.Onlardan her biri kendisine bin yıl ömür verilsin ister.Halbuki ömrünün uzatılması kendisini azaptan kurtarıcı değildir.Allah yapmakta olduklarını çok iyi görendir (Bakara’94-96)’

8- Deki : ‘Gerçekten sizin kendisinden kaçıp durduğunuz elbette karşınıza çıkacaktır.Sonra gizliyi de,açığı da bilen Allah’a döndürüleceksiniz.O da neler yaptığınızı size haber verecektir.9- Ey iman edenler ! Cuma günü namaz için çağrıda bulunulduğu vakit Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın.Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

Cumaya Cuma denilmesi ‘cem toplamak’den türemiş bir kelime olduğundan doalyıdır.Müslüman her hafta bu günde bir defa büyük mabetlerde toplanırlar.Yine bugünde bütün mahlukat tamamlanmıştır.O yüce Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı altı günün altıncısıdır.O günde Adem yaratıldı , o günde cennete konuldu ve o günde oradan çıkartıldı.Kıtamet de o günde kopacaktır.O günde öyle bir an var ki o anı denk düşürerek Allah’tan bir hayır isteyen mümin her bir kula Allah mutlaka o istediğini ona verir.Nitekim bu hususta sahih hadisler de sabit olmuştur.

Eski arapçada bu güne ‘Arube günü’ denilirdi.Sabit olduğu üzere bizden önceki ümmetlere de bugün emredilmiş ama onlar şaşırıp,bugünü kaybetmişlerdi.Bunun yerine Yahudiler yaratmanın gerçekleşmediği gün olan cumartesi gününü seçtiler.Hristiyanlar ise yaratmaya başlanılan gün olan Pazar gününü seçtiler.Allah da bu ümmet için Allah’ın yaratmayı kendisinde tamamladığı gün olan Cuma gününü seçti.

  • Resulüllah (s.a.v): Her yedi günde bir başını ve cesedini yıkamak suretiyle gusletmek her müslüman üzerinde Allah’ın bir hakkıdır’ buyurmuşlardır  Resulüllah (s.a.v): ‘Herhangi birinizin kullandığı elbiseleri dışında Cuma günü için iki elbise bulundursun’ buyurmuşlardır.

10- Artık o namaz kılındı mı yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan arayın ve Allah’ı çok hatırlayın , ta ki umduğunuzu elde edesiniz.11- Onlar bir ticaret yahut bir eğlence gördükleri zaman seni ayakta bırakıp,ona doğru yöneldiler.Deki:Allah’ın yanındaki , eğlenceden da , ticaretten de hayırlıdır.Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.  • Kaynak = İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C:XI / bkz = 194…206
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.