Cuma Günü Oruç Tutulur mu?

Bazı günlerde oruç tutmak çeşitli sebeplerle mekruh sayılmıştır. Mesela:Sadece aşure gününde oruç tutmak yahudilere benzemek ve onları taklit etmek anlamını içerdiği için mekruh sayılmıştır.

Kimi alimlere göre cuma gününde veya sadece cumartesi gününde oruç tutmak,nevruz ve mihrican günlerinde oruç tutmak tenzihen mekruhtur.

Ancak kişinin öteden beri alışkanlık haline getirdiği oruç bugünlere rastlarsa,özel olarak bugünlerde oruç tutma kastı bulunmadığı için bunun bir sakıncası yoktur.

Oruç tutmak için özellikle cuma gününü seçmenin mekruh oluşu

Bugünün Müslümanların haftalık bayram günü kabul edilmesindendir. Peygamberimiz, mütat orucun denk gelmesi dışında.özellikle cuma günü oruç tutmamayı tavsiye etmiştir.(a)

Cuma günü Müslümanların bayram günüdür.Sadece Cuma günü oruç tutmak Efendimiz (s.a.v) tarafından yasaklanmıştır.Bir hadislerinde Peygamber Efendimiz:Geceler arasında sadece Cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin,yine günler arasında oruç tutmak için sadece Cuma gününü tahsis etmeyin.Ancak sizden biri adeti olan bir oruç tutuyorsa bu müstesna buyurmuşlardır.(b)a-)Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / C:1 / bkz:389
b-)Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:449

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.