Kuran Yurdu

Çok Evlilikte Erkeğin Görevleri

  1 – Kadınlar arasında adâlet ve eşitliğe riâyet etmek. Bu hususta kız ile dul, eski ile yeni, müslim ile kitab ehli, hasta ile sıhhatli, akıllı ile kendinden korkulmayan mecnun ve temiz ile hayızlı arasında fark yoktur, nikâh yönünden eşittirler.

  • 2 – Erkek âileleri için belirli gün ve geceler tayin etmeli ve her birine nöbeti olduğu zaman gitmelidir. Bu zamanın uzun olmaması daha iyidir.

  3 – Kadınlardan birinin zamanını azaltmak için mihrini azaltmak veya vereceği malı almak câiz olmaz. Çünkü bu bir çeşit rüşvettir ve diğer zevcenin hakkına tecavüzdür.

  • 4 – Erkek, bir kadının nöbetinde başka karısının nöbetine girmemeli ve nöbeti olandan başkasıyla cinsî münâsebette bulunmamalıdır. Ancak zaruret halinde gündüzün veya hasta olduğu zamanlarda görmesinde sakınca yoktur. Hastalığı geçinceye veya vefat edinceye kadar yanında kalabilir.

  5 – Eşitlik erkeğin hastalanmasıyla değişmez. Meselâ erkek hastalığı zamanında bir zevcesinin yanında ne kadar kalırsa iyileştikten sonra diğer zevcesinin yanında da o kadar kalması gerekir. Eğer karılarının bulunmadığı bir evde hastalanacak olursa, sırası gelen karısını yanına çağırır.

  • Resûlullah hastalandığı zaman diğer zevcelerinin Hz. Aişe’nin yanında kalmalarına izin vermişti.

  6 – Erkek, iki karısını aynı anda bir evin odasında beraber oturmaya zorlayamaz. Ancak başka başka kilitli odalarda oturtabilir.

  • Hülasa: Erkek zevceleri üzerinde her bakımdan adil davranmaya mecburdur. Buna riâyet etmeyen erkek karısı tarafından mahkemeye verilir ve adil davranmaya mecbur edilir.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:«İki zevcesi olan bir erkek zevcelerinden birine fazla meyleder (diğerini ihmâl eder) se kıyamet gününde bedeninin bir tarafı çarpık olarak haşrolunur

  Erkek elinde olmayarak zevcelerinden birini kalben daha fazla sevebilir. Bunu diğer hanımlarına belli etmedikten sonra bu sevgisinden dolayı sorumlu tutulmaz.

  8 – Bir kimsi evlendiği dul bir kadın üzerine ikinciye kız alacak olunsa kadınlar arasındaki nöbet yedi günden sonra başlar. Eğer ilk evlendiği kız ise ve bunun üzerine dul kadın alırsa onun yanında üç gün durur ve ondan sonra nöbet başlar. Bu Resûlullah’ın sünnetindendir.

  • Ebû Bekir b. Ahdurrahman anlatıyordu ki:

  Resûlullah, Ümmü Seleme ile evlenip zifafa girdiğinde, zifaf müddeti sonunda Resûlullah onun yanında üç gün durur ve ondan sonra nöbet başlar. Bu Resûlullah’ın sünnetindendir.

  • Ebû Bekir b. Abdurrahman anlatıyor ki:

  Resûlullah, Ümmü Seleme ile evlenip zifafa girdiğinde, zifaf müddeti sonunda Resûlullah onun yanından ayrılmak isteyince

  Ümmü Seleme Resûlullah’ı elbisesinden tuttu. Resûlullah da bunun üzerine şöyle buyurdu:

  «İstersen senin yanında daha çok kalır ve bunu nöbetine sayarsın. Çünkü evlenme hakkı kız için yedi, dul için üç gündür.»

  Enes b. Mâlik diyor ki:

  • «Bir kimse dul üzerine kızla evlenince ilk yedi günde onun yanında kalırdı. Bâkire kız üzerine dul bir kadın aldığı zaman ise üç gün onun yanında kalırdı.»

  NOT=DİNİMİZ BİRDEN ÇOK EVLİLİĞE İZİN VERDİ DİYEREKDEN GAYRİ MEŞRU YOLLARLA EŞİNİZİ ALDATMAYIN YADA KENDİNİZCE GİZLİDEN İMAM NİKAHI YAPTIRARAK;BU SAYEDE DİNİ KENDİ NEFSİ VE ŞEHEVİ ARZULARINIZA ALET EDEREK BU VEBALİN VE GÜNAHIN ALTINA GİRMEYİN.KALDI Kİ MEDENİ KANUN ZATEN ZARURİ OLARAK BİRDEN FAZLASINA İZİN VERMEDİĞİ İÇİNDİR Kİ İKİNCİ EVLİLİĞİ YAPMA ŞANSINIZ YOKTUR.YAPACAK OLURSANIZ DA BUNU EŞİNİZDEN İZİN ALMADAN YAPAMAZSINIZ.GİZLİ SAKLI YAPACAK OLURSANIZ DA ZİNA OLUR

  Gerçi Daha Bir Tanesi İle Geçim Yapamazken İkinciyi Hangi Mantıkla Hangi Akılla Almak İstiyorsunuz Bilmiyorum Ama Şeriatta ki Bütün Emir Ve Yasakları Yerine Getirdiniz Sanki De İş Buna Mı Kaldı ?  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.