Kuran Yurdu

Çocuk Sahibi Olmak

  Evlenmenin temel hedeflerinden biri çocuk yetiştirmektir. Aslında evlilik bu sebeple emredilmiştir. Çünkü amaç, neslin devamını sağlayarak alemde insan neslinin tükenmesine engel olmaktır. Şehvet ise insana bu amaca ulaşmaya vasıta olması için verilmiştir.

  Çocuk Sahibi Olmanın Faydaları

  Çocuk, anne babanın meyvesidir. İnsan öldükten sonra manen çocukları ile yaşamaya devam eder. Peşinden kendisine hayır dua edecek bir evlat bırakmak anne baba için en büyük servettir. Onlar sayesinde anne babanın hayır haneleri açık kalır, kendilerine sevap yazılmaya devam eder. Bu durum bir hadiste şöyle haber verilmiştir:

  ”Ademoğlu öldüğü zaman amel defteri kapatılır; ancak şu üç yoldan kendisine sevap gelmeye devam eder:

  . Faydası devam eden sadaka.

  . İnsanların istifade ettiği ilim.

  . Kendisine hayır dua eden sâlih evlat (1)

  Çocukların bir diğer faydası ahirettedir. Küçük yaşta ölen çocuklar anne ve babalarına şefaatçi olacaktır. Bu konuda Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ”Küçük yaşta ölen çocuğa, ‘Cennete gir!’ denilir. Fakat o cennetin kapısında durur, kızgın ve öfkeli bir şekilde beklemeye başlar, ‘Annem ile babam yanımda olmadıkça girmem!’ der. O zaman meleklere, ”Onun anne babasını da onunla birlikte cennete koyun!’ denilir (2)

  . Diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur:”İki çocuğu ölen kişi için kendisiyle cehennem arasında bir duvar örülmüş olur (3)

  Yine Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:”Kimin üç çocuğu günah işleme çağına erişmeden vefat ederse, yüce Allah onlara olan lütfu ve rahmetiyle anne babasını cennete koyar!” Sahâbe-i kiram, ”Ey Allah’ın Resulü, iki çocuğu ölen de böyle midir?” diye sorduklarında, Resulullah (s.a.v),”Evet, iki çocuğu ölen de” buyurdu (4)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.