Kuran Yurdu

Çocuğun Kız Veya Erkek Olması İçin

  Kız Veya Erkek Çocuk Olması İçin Yapılması Gerekenler  Doğacak çocuğun erkek veya kız olması da bilimin sınırlarını aşan yüce Allah’ın dilemesine bağlı olan bir konudur.Ayette şöyle buyurulur:

  “Allah dilediğine kız çocukları,dilediğine de erkek çocukları verir.Yahut onları hem erkek hem de kız çocukları olmak üzere çift verir.Dilediğini de kısır kılar.O her şeyi bilendir,her şeye gücü yetendir (1)”

  Anne karnında cinsiyetin oluşumu şöyle gerçekleşir

  Erkek sprem ana hücresinde 44+XY=46 kromozom bulunur.Erginlik çağından itibaren başlayan ‘mayoz’ bölünme ile bu ana hücreden 22+X=23 kromozomlu dişilik karakteri taşıyan bir sperm ile 22+Y=23 kromozomlu erkeklik karakteri taşıyan bir sperm hücresi meydana gelir.Kadındaki yumurta ana hücresinin erginlik çağından itibaren ‘mayoz’ bölünmesi sonunda ise sürekli olarak 22+X=23 kromozomlu dişilik karakteri taşıyan iki yumurta hücresi ortaya çıkar.

  Sonuçta sperm ile yumurta hücresinin birleşmesinden 46 kromozomlu ya erkek karakterli ya da dişi karakterli bir zigot teşekkül eder.Kadının rahminde oluşan zigotun (alaka) gelişerek insanı oluşturduğunu yukarıda belirtmiştir.Tıp ilmi erkek sperm hücresinde erkek ve dişilik (yani X ve Y= karakteri,kadının yumurta hücresinde ise yalnız dişilik karakteri (X) bulunduğunu günümüzden ancak 40 yıl önce kadar belirleyebilmiştir.Halbuki yüce Allah aşağıdaki ayet ile bunu 6 M. yüzyılda haber vermiştir.”Allah meniden (erkek sperm hücresinden) iki eşi,erkek ve dişiyi yarattı (2)”.

  Bütün bunların bir rastlantı sonucu olduğu söylenebilir mi? Yüce Allah’ın bilgisi ve gücü dışında hiçbir canlının hareket yeteneği bulunmadığı şu ayette ifade buyrulmuştur:”Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı,yalnızca Allah’ın üzerinedir.Allah o canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilir.Bunların hepsi açık bir kitapta (levh-ı mahfuz) dır (3)”

  Kadının ay halinden temizlendikten yaklaşık on gün sonra serbest bıraktığı aşılanmaya elverişli bir tane dişi yumurta hücresine karşılık,erkeğin nutfesinde 200-300 milyon arası sperm hücresi bulunduğu bilinmektedir.

  Bu spermlerden yumurta hücresine yalnız 500 ile 1000 kadarı ulaşır ve bir tane yumurtayı aşılar.İşte sperm sayısının %50 ‘nin altına düşmesi halinde kısırlıktan söz edilir.

  Diğer yandan sperm hücresi,kadına ait dişi yumurtaya ulaşınca yumurta hücresi ‘fertilizin’ buna karşılık sperm hücresi ile ‘antifertilizin’ denilen bir madde salgılar.

  Eğer bu iki madde uyuşabilirse,sperm hücresi yumurtanın yüzeyine tutunabilir.Aksi halde tutunmaları ve ceninin teşekkülü mümkün olmaz.Bu farklı türe ait sperm hücrelerinin yumurta hücresine yaklaşmalarını önlemek ve türün dejenere olmasını engellemek için önemli bir tedbirdir.Bu yüzden farklı türler olan maymundan insana veya insandan maymun türüne geçiş biyolojik bakımdan mümkün değildir.  Kaynak = Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz= 25-26

  (1-Şura 49-50) (2-Kıyame 39) (3-Hud 6)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.