Kuran Yurdu

Cin Süresi İbn Kesir Tefsiri

  • Cinlerden Bir Topluluk

  1-2 De ki:Bana şu vahyolundu:Cinlerden bir topluluk beni dinlediler ve dediler ki:Gerçekten biz hayrete düşüren bir Kur’an dinledik.O doğruya götürüyor.Bundan ötürü biz de ona iman ettik.Rabbimize hiçbir kimseyi asla ortak koşmayacağız.Doğrusu Rabbimizin şanı pek yücedir.O ne bir zevce edinmiştir,ne de bir evlat.

  3-7  Doğrusu bizim beyinsizimiz Allah’a karşı aşırı yalan söylüyormuşçDoğrusu biz insanların da cinlerin de Allah’a karşı asla yalan söylemeyeceklerini sanmıştık.Bir gerçek de şudur ki:İnsanlardan bazı kimseler,cinlerden bazı kimselere sığınırlardı.Bununla da onların azgınlıklarını arttırırlardı.Ve gerçekten onlar da sizin sandığınız gibi Allah’ın hiçbir kimseyi asla diriltmeyeceğini sanmışlardı.

  • Sert Bekçiler

  8-10 Gerçekten biz göğe doğru yükselmek istedik de onun güçlü bekçilerle ve alevli ateşlerle doldurulmuş olduğunu gördük.Halbuki gerçekten biz dinlemek için bir yer bulup oturuyor idik.Şimdi ise kim kim dinlese,kendisini bekleyen alevli bir ateş bulur.Doğrusu biz yerde bulunanlar için şer mi murad edildi yoksa Rableri onlar hakkında hayır mı murat etti bilmiyoruz.

  • Cinlerin Salihleri

  11-13 Gerçekten biz kimimiz salih kimseleriz,kimimiz bundan aşağıdadır.Biz çeşit çeşit yollara ayrılmışız.Şunu da hiç şüphesiz bildik ki yeryüzünde Allah’ı asla aciz bırakamayız.Kaçmakla da onu asla acze düşüremeyiz.Gerçekten biz hidayeti işittiğimizde ona iman ettik.Kim Rabbine iman ederse o (ecrinin) eksiltilmesinden de korkmaz,kendisine zulmedilmesinden de.

  14-17 Gerçekten kimimiz Müslümanlar,kimimiz zalimleriz.Müslüman olmuşlar,işte onlar doğru yolu aramış olanlardır.Zalim olanlara gelince,onlar cehennem odunudurlar.Ve eğer onlar o yol üzere dosdoğru gitseler elbette biz onlara bol su içirirdik.Onları bu konuda deneyelim diye.Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse onu zorlu bir azaba sokarız.

  18-19  Şüphesiz ki mescitler Allah’a mahsustur.Onun için Allah ile birlikte hiç kimseye dua etmeyin.Şu da bir gerçek ki,Allah’ın kulu ona ibadet etmek için kalktığı zaman neredeyse etrafında bir keçe olacaklardır.

  20-22 De ki:Ben ancak Rabbime ibadet ederim,hiç kimseyi de ona ortak koşmam.De ki:Şüphesiz ben size bir zarar verme imkanına da,bir hayır verme imkanına da sahip değilim.De ki:Gerçek şu ki beni (evet) beni Allah’tan asla kimse kurtaramaz ve ben ondan başka sığınacak kimse de asla bulamam

  23-24 (Benim elimden gelen) ancak Allah’tan gelenleri ve onun gönderdiklerini tebliğdir.Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse hiç şüphesiz onun için cehennem ateşi vardır.Onlar orada ebediyen kalacaklardır.Nihayet onlar tehdit olundukları şeyi görecekleri zaman kimin yardımcılarının daha zayıf ve sayıca daha az olduğunu bileceklerdir.

  • Rabbim Gaybı Bilendir

  25-27 De ki:Tehdit olunduğuıuz yakın mıdır? Yoksa Rabbim ona uzun bir zaman mı tayin etmiştir bilmiyorum.O gaybı bilendir.O kendi gaybına hiçbir kimseyi muttali kılmaz.Meğerki beğenip seçtiği bir rasul da ola,çünkü o onun önünden ve ardından koruyucular gönderir.

  28- Ta ki o,Rablerinin gönderdiklerini gereği gibi tebliğe ettiklerini ortaya çıkarsın.O onların yanında olan her şeyi kuşatmıştır.Her şeyi de sayısı ile saymıştır  Meal = İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz:409…424

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.