Cennetle Müjdelenen Sahabeler

 • Hayatta iken Hz. Peygamber (s.a.v) tarafından Cennet’le müjdelenen ashabın ileri gelenlerinden on kişi için kullanılan bir tabir.

Kur’an-ı Kerim’de bu hususta herhangi bir delil mevcut olmamakla birlikte, Resulüllah’ın sahih hadisleriyle sabit olan bu ashabın Cennetlik oluşları, İslam’ın genel prensipleri dahilinde gayet tabi bir olaydır. Aşere-i Mübeşşere tabirinin yanısıra “el-mubeşşirun bi’l-Cenneh” tabiri de bu sahabeler hakkında kullanılmıştır.

Bu meşhur on sahabi şunlardır:

 1. Hz. Ebu Bekr (ö. 634),
 2. Hz. Ömer (ö. 643),
 3. Hz. Osman (ö. 655).
 4. Hz. Ali (ö. 660),
 5. Hz. Abdurrahman b. Avf (ö. 652),
 6. Hz. Ebû Ubeyde b. el-Cerrah (ö. 639),
 7. Hz. Talha b. Ubeydullah (ö. 656),
 8. Hz. Zubeyr b. Avvam (ö. 656),
 9. Hz. Sa’d b. Ebi Vakkas (ö. 674),
 10. Hz. Said b. Zeyd (ö. 671).

Bu büyük sahabelerin kendilerine has özellikleri vardır. Mesela: Mekke’de ilk Müslüman olan bu şahsiyetler Hz. Peygamber’e ve İslam davasına büyük katkıları olan kişilerdir. Bu büyük sahabelerin hepsi İslam devletinin müşriklere karşı giriştiği ilk büyük cihat hareketi olan Bedir gazvesinde bulundukları gibi, Hz. Peygamber’e, O’nu ve İslam’ı sonuna kadar koruyacaklarına dair Hudeybiye gününde ağaç altında Bey’at etmişlerdir. İslam akidesi için Allah yolunda en yakın akrabalarına karşı çarpışmaktan geri durmamışlardır. Hadis alimlerinden bazıları eserlerine bu on sahabinin rivayet ettikleri hadislerle başlamışlardır. Ayrıca sırf Aşere-i Mübeşşere‘nin hayatlarını konu alan müstakil eserler kaleme alınmıştır. Bunların faziletleri ve Resulullah tarafından Cennet’le müjdelendikleri sahih hadis kaynak ve mecmualarında sabittir.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.