Cenaze Nasıl Taşınır?

Cenazeyi teşyi etmek,yani arkasından mezara kadar gitmek sünnettir,bunda büyük sevap vardır.Hatta akraba veya komşulardan olup iyi haliyle bilinmiş kişilerin cenazesini teşyi etmenin nafile namazdan daha faziletli olacağı söylenmiştir.Hazırlanmış olan cenazeyi bir an önce götürüp defnetmek iyidir.

Cenazenin taşınmasında sünnet olan dört kişinin dört taraftan cenazeyi yüklenmesidir.cenazeyi omuzlara yüklenerek kabre götürmek onların haklarında gösterilen en büyük hürmet ve saygı nişanıdır.

Böyle bir hareket insanlığın şeref ve kıymetini gösterir.

Allah’a isyan anlamını içerecek şekilde dövünüp,saç baş yolmamak ve yersiz sözler söylememek şartıyla cenaze için kalben kederlenme ve gözyaşları dökerek ağlamak doğaldır ve bu bakımdan günah değildir.

Cenazeyi takip edenler,hayatın sonlu olduğunu,bir gün kendi hayatlarınında son bulacağını düşünmeli;gün gelip kendisi de böyle eller üzerinde taşınırken,cenazeye katılan insanlara kendisi hakkında ‘Ne iyi adamdı,incinmedik,kırılmadık bir kötülüğü görmedik’ dedirtmenin anlamını ve önemini hissetmelidir.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:410

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.