Cenaze Namazı Neden Kılınır

Baki olan Allah’tır ve her canlı ölümü tadacaktır.Doğum da ölüm de Allah’ın bir çok hikmetlere binaen takdir ettiği bir hadisedir.Fakat İslam inancı bakımından ölüm bir son değil,yeni bir hayatın başlangıcıdır.Dolayısıyla bu alem için ölüm denilen şey,başka bir alem için mahiyeti farklı yeni bir doğum olarak gerçekleşir.

İnsanın ölüsü de saygıya layıktır.Bu saygı bir yönüyle ölünün yakınlarına bir teselli mahiyeti taşıdığı için ölümün hiçlik olmadığı anlatmak amacına da yöneliktir.O ölmüştür,fakat yine bir insandır.

Bu dünya açısından ölmüştür fakat başka bir alem için yeniden doğmuştur.

Cenaze ölü anlamına geldiği gibi,tabut veye teneşir anlamına da gelir.

Son nefesine yaklaşmış ve ölmek üzere olan kişiye muhtazar,ölen kişiye mevta,ölü için genel olarak yapılması gereken hazırlıklara teçhiz,ölünün yıkanmasına gasil,kefenlenmesine tekfin,tabuta konulup musallaya yani namazın kılınacağı yere ve namazdan sonra kabristana taşınmasına teşyi ve kabre konulmasına defin denir.

Telkin, muhtazarın yanında kelime-i tevhid ve kelime-i şehadet okumaya denildiği gibi definden sonra sorulması muhtemel soruları ve cevapları ölüye hatırlatma konuşmasına da denilir.Ölünün yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmaya taziye denir ki teselli etmek anlamındadır.

Ölen bir Müslümanı yıkamak,kefenlemek,onun için namaz kılıp dua etmek ve bir kabre gömmek Müslümanlar için farz-i kifaye’dir.

Peygamberimiz (s.a.v):Ölülerinizin güzel işlerini yad edin,kötü taraflarını dile getirmeyin diyerek,ölmüşlerimizi hayırla anmamızı,iyi taraflarını ön plana çıkarmamızı tavsiye etmiştir.

Muhtazar ölünce gözleri kapatılır,bir bezle çenesi bağlanır.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:406-407

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.