Kuran Yurdu

Casiye Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

  Casiye Süresi Tefsiri  Casiye Süresi Mekki bir süredir.Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin sekizinci yılında bir bütün olarak indirilmiştir.Tamamı 37 ayet olan bu süre,yirmi sekizinci ayetindeki ‘O gün her ümmeti diz çökmüş halde görürsün’ ifadesi sebebiyle bu adı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 65,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 45. süredir.

  Mekkeli müsşriklerin,tevhid karşısında çok tanrıcılığı savunmalaıar,Allah’ın elçisine karşı düşmanca tavırları ve atalarının dinine bağlılıkta ısrar edeceklerini açıkça söylemelerine rağmen,Hz Peygamber’in sabırla sürdürmeye çalıştığı çileli tebliğ süreci aralıksız devam etmektedir.

  Oysa Allah’tan başka tanrının varlığına dair,evrende hiçbir delil yoktur! Ama Allah’ın birliğine inanmak isteyen her kimseye,göklerde,yerde ve insnaın kendi şahsında o kadar  çok deliller,apaçık belgeler ve okunacak yazılı ve kevni ayetler var ki.Sözgelimi ; insanın önce topraktan,sonra meniden yaratılışı,herhangi bir canlı türünün aynı yolla üretilip yeryüzüne yayılması,gökten inen yağmur ile ölü toprağın diriltilmesi ve aklını kullanan,düşünen ve bir kanaate varmak isteyen her kimse için apaçık ayetlerdir.Üstelik Allah’ın Peygamberi vasıtasıyla indirdiği ayetler de bu konuda dikkat çekici ve açıklayıcı bilgiler vermektedir.Fakat insanların çoğu,Allah’ın hikmet dolu ayetlerini istihza konusu etmektedirler!

  Artık,Peygamber’e ve iman edenlere düşen,zalimlere aldırmadan Allah’ın kendileri için açmış olduğu engin yola/şeriata uymaktır.Zira herkes ne yaparsa,sonuçta kendine yapmış olacaktır.İnkar etmek de gerçekleri yok etmek anlamına gelmez.İnkar etmenin sonuçlarından kurtulmak anlamına hiç gelmez.Çünkü adil bir yargıç ve ihtilafların halledileceği son bir duruşma günü elbette vardır.Eğer dünya hayatının sonunda böyle bir değerlendirme olmasaydı ve bütün yapıp etmelerine rağmen,iyilerle kötüler bir tutulacak olsaydı,dünya hayatı ve evrendeki bu mükemmel düzen boş yere,hatta oyun ve eğlence olsun diye yaratılmış sayılabilirdi.Haşa Allah böyle bir şey yapmaktan münezzehtir .

  Hak hukuk tanımayan,hevasını kendisine tanrı edinen basiretsiz kimseler,istedikleri kadar desinler ki her şey zamana bağlıdır,bizi de zaman helak edecektir.Aklını kullanan her idrak sahibi bilir ki zamanda yaratılmışlardandır ve ona da hükmeden yüceler yücesi Allah’tır.Hiçbir şey kendiliğinden var olmayacağı gibi ,kendiliğinden de yok olmayacaktır. Evrendeki belli bir amacı gerçekleştirmek için hesaplı,ölçülü,dengeli ve düzenli her hareketin sahibi Allah’tır.Her gün gözler önünde cereyan eden ölmeler,dirilmeler,düşünenler için tekrar dirilmenin de apaçık belgeleridir.

  İnkar edenler,inatlarını sürdürdükleri takdirde,gözlerini ancak çetin bir azabın içinde açmış olacaklardır.Oradaki pişmanlıklar ,gerçekleri itiraflar,özür beyanları,ah-u figanlar ve sızlanmaların kimseye bir faydası olmayacaktır.Dünya hayatının sahte tanrıları,bağlanılan candan sevgili evlatlar,dostlar,mal ve kendisine güç var zannedilen herşey artık geride kalmıştır.Sadece mülkünde hükümran olan Allah bakidir.

  Elhamdülillah !

  Çünkü en büyük saygıya,sınırsız övgüye,minnetsiz şükre ve emsalsiz yüceliğe sahip olan yalnız O’dur !

  Casiye Süresi 2. Ayet Meali : Bu Kitap,Aziz,Hakim olan Allah katından indirilmiştir.

  Tefsir : Müşriklerin düşünmeden söyledikleri gibi,Kur’an’ı ne Muhammed kendisi uydurmuş nede bir yerlerden derleyip vücuda getirmiş ne de birisi sabah akşam ona okumuş,o da öğrendiklerini başkalarına yazdırmıştır.Bunlar,kesinlikle düşünülmeden söylenen boş sözler ve iftiralardır.O,mağlup edilmesi imkansız ve her yaptığını yerli yerince yapan,mutlak güç  ve irade sahibi Allah tarafından indirilmiş hikmetli bir kitaptır.Onda asla şüphe yoktur

  Casiye Süresi 22. Ayet Meali : Oysa Allah,gökleri ve yeri önemli bir amaç için ; herkes hiçbir haksızlığa uğramaksızın kendi kazandığıyla cezalandırılsın diye yaratmıştır

  Tefsir : ‘Allah katından dönüşü olmayan bir gün gelmeden önce,yüzünü/özünü sapsağlam dine çevir ; o gün insanlar bölük bölük ayrılacaklar.Kim inkar ederse,küfrü kendi aleyhinedir,kim de salih iş yaparsa kendisi için iyi bir gelecek hazırlıyor demektir.Çünkü Allah,iman edip salih iş yapanlara llütfundan mükafat verecektir.Kuşkusuz O,inkar edenleri semez (1)’

  Casiye Süresi 23. Ayet Meali : Sen,hevasını kendisine tanrı edinip de ilmine rağmen Allah’ın sapıklıkta bıraktığı,kulağını ve kalbini mühürlediği,gözüne perde çektiği kimseyi düşündün mü hiç? Şimdi bunu Allah’tan başka kim doğru yola iletebilecektir? Hiç düşünüp ders almaz mısınız?

  Tefsir : ‘Hevasını ilah edinmek’ ;  Hiçbir hak ve yasa tanımaksızın gönlünün arzu ettiği her şeyi,kayıtsız şartsız yerine getirmek ; arzularına asla karşı durmamak anlamındadır.Sanki bu kişi,hak ya da batıl,herhangi bir tanrıya taparcasına nefsi arzularına tapmaktadır.Üstelik bu kişi cahil de değildir.Haddizatında ‘adalet ve insaf’ sahibi olmayan hiçbir alime,ilmi fayda sağlamaz.  Kaynak : M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II / bkz:301-310

  (1- Rum 43-45)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.