Çarıklı Kurmay

Soğuk bir kış gününde padişah,baş veziri ile birlikte kılık değiştirerek halkının ne halde olduğunu,nasıl yaşadığını kontrole çıktı.Yolları üzerinde donmak üzere olan bir nehir kenarında ak sakallı bir ihtiyarın bir işle meşgul olduğunu görüp yanına gittiler.Padişah selam verdi:

  • Es-Selamu aleykum ya pir-ü peder! Yaşlı adam gelenleri şöyle bir süzdükten sonra cevap verdi:

-Aleykum selam Cihana Server.

  • Ne iş yaparsın bu soğukta ?

-Deri debbağlarım efendim.

  • Altılarda ne yaptın ?

-Altıya altı eklemeden,otuz ikiye yetiştiremiyoruz.

  • Geceleri kalkmadın mı?

-Kalktım,ama ellere yaradı.

  • Sana bir kaz yollasam yolar mısın ?

-Siz gönderin icabına bakarız…

Konuşma bu şekilde sona erdikten sonra vezirin şaşkın bakışları altında padişah ihtiyara veda edip yeniden yola koyulur.Vezir,padişah ile ihtiyarın konuşmalarından hiç bir şey anlamamıştır.

Sonunda dayanamaz ve padişaha sözlerin anlamını sorar.Padişah da ‘O kadar çok merak ediyorsan git o ihtiyardan öğren’ der.

İhtiyara giden vezir,onunla konuşmaya başlar.

  • Biz kılık değiştirerek,halktan biri gibi dolaşıyorduk.Sen benim yanımdaki adama ‘Aleykum selam cihana server’ diyerek onun padişah olduğunu nasıl anladın? (Cihana server padişahların lakabıdır)

İhtiyar açıklamak için bir kese altın istedi.Sonra devam etti:

  • Padişah gerçekten padişah gibi giyinmemişti,sırtındaki kürk eskiydi.Ama eskiliğine rağmen, öylesine soylu idi ki ancak bir padişah eskitmiş olabilirdi.

Vezir :’Padişah sana altılarda ne yaptın ? diye sordu.Sen de altıya altı eklemeden otuz ikiye yetiştiremiyoruz’ derken neyi kasdettin ?

İhtiyar cevap vermek için bir kese altın daha aldıktan sonra devam etti:

  • ‘Padişah bana altılarda ne yaptın? derken altı ay yazın ne yaptında bu soğukta çalışıyorsun demek istedi.Ben de ona ‘altıya altı eklemeden otuz ikiye yetiştiremiyoruz’ derken,altı ay yaza altı ay kışı eklemeden,yani kışın da çalışmadan,otuz iki dişimize yetiştiremiyoruz,yani karnımızı doyuramıyoruz demek istedim’.

Vezir: ‘Padişah sana geceleri kalkmadın mı ? diye sordu.Sen de ‘kalktım ama ellere yaradı !’ diye cevap verirken ne demek istedin?’

İhtiyar bir kese daha altın aldıktan sonra yanıtladı:

  • ‘Padişah bana geceleri kalkmadın mı ? demekle,yani eşinle cinsel ilişkide bulunmadın mı? Çoluk,çocuğun yok mu ? demek istedi.Bende ona ‘kalktım ama ellere yaradı derken,çocuklarım oldu ama hepsi kız,evlenince bana değil kocasına yardım eder oldular demek istedim.’

Vezir : ‘Pekala padişah sana bir kaz yollasam yolabilir misin ? demekle….. derken vezir son cümlede vezir kastedilen anlamı çözdü ve kazın kim olduğunu anladı.

  • ‘Tamam,tamam bunu açıklaman için sana daha fazla altın vermeye gerek yok ‘ dedi ve oradan biraz da kendini aptal yerine konmuş hissederek uzaklaştı.
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.