Kuran Yurdu

Çalışmak İbadet(mi)dir Final

  Allah Teala eğer seni dünyaya göndermişse;her ne kadar birileri vesile olsa da seni göndermeden ,yaratmadan önce senin rızkını senin için tayin etmiştir.Takdir ettiği o rızka ulaşabilmen içinde çalışmayı senin öz fıtratına yerleştirmiştir.Bu yüzdendir ki her ne kadar vesile görünür olsa da vesileye değil de vesilenin ötesine giderek vesileyi yaratana bakmak daha isabetli bir karar olacaktır.Çünkü Allah Teala şöyle buyurmaktadır:”Allah size verdiği rızkı kesiverse, size rızık verebilecek olan kimdir? (1)”

  Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v):Eğer siz Allah’a gerçek şekliyle ve hak ettiği gibi tevekkül edecek olursanız,sabahleyin kursağı boi giden,akşamleyin kursağı dolu olarak dönen kuşları rızıklandırdığı gibi sizide rızıklandırırdı buyurmaktadır

  Abdülkadir Geylani Hz’nin bir vaazında şöyle buyurduğu nakledilegeldmiştir:

  “Oğlum! Yiyeceği, içeceği,giyeceği,evleneceği ve oturacağı tasa etmeyesin.Bunlar nefsin arzu ve hevesleridir.Kalbin ve sırrın arzusu olan Hakk’ı aramak nerede? Neyi düşünüyorsan senin kaygın odur.Öyleyse sen Rabbini ve onun nezdindekileri düşün.Dünyanın yerini alacak ahiret,yaratılanların yerini alacak Yaradan var.Sen bu dünyada her neyi terkedersen,O ahirette sana onun yerini dolduracak bir şeyi, hatta ondan daha iyisini halkeder.Dünyada yaşayacağın yalnızca bu günün kalmış farzet ve ölüm meleğinin gelmesini bekleyerek ahiret için çalış (2)”

  Her ne kadar genelleme yapmak doğru olmasada insanların birçoğunun yaptığı şudur;Evden çıkar (yada çıkmadan) takar kulağına kulaklığı,işe gidene kadar dinlediği yetmiyormuş gibi işe başlarken de dinlemekten de geri kalmaz.Hani sözde bizim kıt akıllı kardeşimiz motive oluyorya kendince ve kendince çalışarak ibadet yaptığını sanıyorya o misal işte.Oysa evden çıkarken birdaha eve dönme garantin olmadığını bildiğin halde;evden çıkarken bir Ayet’el-Kürsi ,Nas,Felak vb süreler okuyarak ayrılsan,ailenden annenden-babandan-çocuğundan vs diğer ahaliden helallik alsan ve bunu biraz daha öteye götürerek bunları gerçekten ve içten gelerek Allah’a emanet etsen ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in:’Kim sevdiğini Allah’a emanet ederse,onu görmeden ölmez’ hadis-i şerifini aklında bulundursan; acaba hangisi daha faydalı ve güzel olacaktır.Kulağına takıp da ne dediği belli olmayan şeyleri dinleyerek mi evden ayrılman güzeldir yoksa gerçek bir teslimet gösterek kendisini ve sevdiklerini Allah’a emanet ederek mi evden ayrılmak daha güzeldir varın bunun cevabını ben değil siz verin…!!!

  Bir diğer husus;

  Aynı mevzu üzerinde olacaktır ki;Bizim aklı kıt kardeşimiz takar kulaklığı kulağına kendince dinlediği sese ayak uydurara başlar mırıldanmaya,dinlediklerini tekrar etmeye.Kime ne faydası varsa? Oysa işe başlarken hatta başlamadan önce iş yerine girerken ‘Bismillahirrahmanirrahim (Rahman ve Rahim olan adıyla)’ diyerek başlayacak olsa gelecek tehlikelere ve kazalara karşı kendisine zırh giyinip,kalkan edinmiş olacak ve kendisi de Allah’ın himayesi altında olacaktır.Ancak ne zaman ki insanlar “Allah’ı unuttular. Allah da onları unuttu! (3)” işte o zaman da “Kendilerine verilen öğütleri terkedip unutunca üzerlerine her şeyin, her zevk ve nimetin kapılarını açtık. Nihayet kendilerine verilen bu genişlik ve serbestlikle tam ferahlandıkları sırada, ansızın onları kıskıvrak yakaladık da bir anda bütün ümitlerini kaybediverdiler! (4)”.

  Oysa insanların çoğu sürekli olarak daha fazlasını,daha iyisini ister.Midesinden önce gözünü doyurmayı aklına getirmez.Belki Allah Teala bu ısrarlı isteğine karşılık isteyenin isteğini geri çevirmez verir ama “Kendilerine verdiğimiz servet ve evlatlarla İyiliklerine koştuğumuzu mu sanıyorlar? Hayır, onlar işin farkında değiller! (5)” buyurarak ikazda bulunup üstü kapalı olarak tehdit etmektedir En kötü ihtimalle “Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardı (6)” ayet-i celilesini dikkate alacak olursan eğer ve insan da “Çok cimridir insan! (7)”, “Fakat Allah lütfundan onlara servet verince cimrilik edip mallarının hakkını vermediler (8)”,”ve cimriliklerinden dolayı ellerini sımsıkı tutarlar. Onlar Allah’ı unutup terkettiler, Allah da onları terketti. Şüphesiz ki münafıklar, hep itaat dışına çıkan fâsık kimselerdir (9)”.Sadi Şirazi de aynı konu üzerinde “mezar kurdu seni yemeden,sen karınca gibi çalışıp biriktirdiklerini ye” sözüde hep daha fazlasını istemenin yersiz ve gereksiz olduğuna bir işarettir.

  Ancak yine genellemek yanlış olsa da insanların birçoğu namaz kılar (Allah kabul etsin),namazın arkasından takar kulağına kulaklığı başlar zırlamaya.Oysa içinden sürekli olarak Allah’ı zikretse ve bu çalışmayı da ibadete çevirse,her ne kadar bedenen işte görünse de manevi olarak Allah ile haşır, neşir olsa,Allah’ı hatırlasa,zikirde, tefekkürde bulunsa daha faydalı ve kalıcı olmaz mı? Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Ebu Musa (r.a)’a şöyle dediği nakledilmektedir:Sana cennet hazinelerinden bir hazineyi göstereyim mi? O,la havle ve la kuvvete illa billah’tır” hadis-i şerifi yatması,kalması,yemesi, içmesi müzik dinlemek ,tv izlemek olanlara sanırım yerinde ve isabetli bir cevap olacaktır.Ama şuda bir gerçektir ki sizin (istisnalar hariç) ne cennet umurunuzda,ne cehennem, Diliniz iman ettiği halde kalbinizden etrafa nifak tohumları saçılıyor.Hiç kusura bakmayın ama sizi yaptığınızın müslümanlık ile yakından uzaktan alakası yok. Dedikleriniz ile yaptıklarınız birbirine bağdaşmıyor tam aksine iki zıt kutup gibi.

  Çalışarak çoluk çocuğumun rızkını kazanıyorum gibi bir mazeretin arkasına saklanıp da kendisine farz kılınan ibadetleri terk edenlere verecek cevabımız inşallah – Allah’ın izni ile! Evlilikle ilgili meseleler başlığı adı altında ele alınacaktır.

  Bütün hamd ve minnet duygularımız yalnızca Allah’adır.Her şeyin doğrusunu en iyi ancak Allah bilir.  (1-Mülk Süresi’21);(2-Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani);(3-Tevbe Süresi’67);(4-En’am Süresi’44);(5-Mu’minun Süresi’55-56);(6-Zariyat Süresi’19);(7-İsra Süresi’100);(8-Tevbe Süresi’76);(9-Tevbe Süresi’67)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.