Büyük Günahlar Ve Dereceleri-3

1.Derece= Helak olmuş olanların bulunduğu derecedir.Halikinden kasdımız Allah’ın rahmetinden ümitlerini kesenlerdir.Çünkü dünyalıktan örnek verdiğimizde idama mahkum olanların hükümdarın affından ümit kesenler olduğunu unutma,işte bu birinci de bulunanlar Allah’ı ve ahiret hayatını inkar eden,dünya hayatını birinci derecede tutanlardır.Birinci derece de onlara aittir.Çünkü ahiret mutluluğu,Allah’a yakın olmak ve onun yüce cemalini görmektir.Bu da yalnızca iman ve doğrulama (tasdik) ile ulaşılabilir.Bunu inkar eden kimseler evedi olarak Allah’ın rahmet ve cemalinden mahrumdurlar.Çünkü onlar Allah’ı ve Resulüllah’ı yalanlamışlardır.Allah’ın rahmet ve cemalinden ebedi olarak yoksun kalmaları bundandır.Cehennem böyle insanların vücutlarını ateşle yakarken,gönüllerini de özlem ve ayrılık ateşi yakar.Bu sebeple;

Arifler diyor ki;

  • Bizim korktuğumuz şey cehennem değildir.Ümidimiz de cennet ve huriler değildir.Bizim korkumuz Allah’ın cemalini görmekten yoksun kalmak,ümidimiz ise Allah’a ulaşmaktır.

Yine Arifler diyor ki;

  • Cehennemden korkarak cenneti ümit ederek;yani bir karşılığı gerektiren ibadetlerin yapılması alçaklıktır.Arifin ibadeti yalnızca Allah ve O’nun zatı içindir.

Yüce Allah buyuruyor ki;

Gerçekten kalbi olan kimseler için bunda öğüt vardır (Kaf’37)

2.Derece= Azaba uğrayacak olan kimselerin mertebesidir.Bunların imanı vardır,fakat imanları ile amel etmemişlerdir.Çünkü imanın başı tevhid,tevhid ise yalnız Allah’a ibadet etmek demektir.Nefislerinin isteklerinin ardına düşenler ise gerçekte isteklerini mabud edinmişlerdir.Dillerinde söyledikleri ‘La ilahe illallah’ yani tevhidleri hakikat değildir.

Tevhid kelimesinin anlamı Allah’ın şu ayetinin manasıdır;

Allah de! Sonra onları bırak,daldıkları batakta oynasın dursunlar (En’am’91)

Kısaca Allah’tan başka herşeyin terk edilmesidir.Yine tevhid’in anlamı şu ayetin anlamıyla daha güzel anlaşılır;

Onlar ki önce Rabbimiz Allah’tır dediler,sonra da dosdoğru oldular (Fussilet’30)

Haberde geldi ki;

Beş vakit namazı ve Cuma namazını kılan,Ramazan orucunu tutan,büyük günahlardan sakınan kimsenin bu yaptığı iyi işlerin küçük günahlarına keffaret olacağı Kur’an ile sabittir.

İman iki şekildedir;

  1. Avamın imanıdır ki,buna ‘Taklid yolu ile iman da denir.Onlar duyduklarına inanır ve ona tabi olurlar.
  2. Keşif yolu ile imandır ki,o da Allah’ın kullarına bahşettiği nur sayesinde bazı bilinmeyen şeylerin kulun kalbine bildirilmesi şeklinde olur.Gerçeğin tam anlamıyla görülüp imanın yapılmasıdır.


Kaynak = İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4 / bkz:55…61

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.