Boşanmanın Geçerli Sayılıp Sayılmaması

1- Delinin, bunağın, çocuğun ve uykuda bulunan kimsenin boşaması muteber değildir. Bu saydığımız durumlarda boşamalar hukukî bakımdan hiç bir mânâ taşımaz ve sanki olmamış gibidir. Çünkü bunlarda akıl veya niyet yani kasıt ve irâde yoktur.

2- Cebir yolu ile yaptırılan boşama: Bu konu münakaşalıdır. Hanefi’lere göre zor ve cebir kullanarak yaptırılan boşama muteberdir. Şâfii, Mâliki ve Hanbeli’lere göre ise muteber değildir. Çünkü kişioğlu bunu, arzusu ve irâdesi dışında yapılan baskı sonucu yapmaktadır. Böylesine korku belâsı yapılan bir boşama ise hukukî bakımdan değer taşımaz.

3- Sarhoşun boşaması: Dinimizde yasak olmayan maddelerin (bal gibi) verdiği sarhoşlukla yapılan boşama geçerli değildir. Yine bunun gibi, sarhoş edeceğini bilmediği bir maddeyi içerek sarhoş olan kimsenin veya kendisine zorla içki içirilerek sarhoş olanın boşaması muteber (geçerli) değildir. Çünkü sarhoş demek, geçici olarak deli olan kimse demektir. Aklı ve dengesi yerinde olmayan kimsenin yapacağı tasarruflar hukukî olamayacağı için de bu duruma düşen kimsenin boşaması muteber sayılmaz.

Allah’ın yasakladığı içkiyi kullanarak sarhoş olup da boşama yapan kimsenin durumu ne olacaktır? Hemen cevap verelim. Bu konuda ayrı görüşler vardır.

İmam Ebu Hanife, imâm Mâlik, Şâfii ve bir rivâyete göre imâm Ahmed ve tabiilerden bir gurup böyle bir boşamayı hukukî ve muteber saymışlardır. Onlara göre mükellef kişinin aklı başında değildir, ama bu durum dinimizin yasakladığı içkinin içilmesinden meydana gelmiştir ve bu yüzden de kişinin boşaması muteberdir.

Buna karşılık bir gurup da sarhoşun boşamasını muteber olmayacağını ileri sürmüşlerdir. Fakat doğru olan birinci görüştür. Yani sarhoşun boşaması muteberdir. Bu görüş daha kuvvetlidir.

4- Öfkeli iken boşama: Haklı veya haksız olarak öfkelenen kimsenin boşaması muteber midir, değil midir? Burada duruma bakılır. Öfkelenen kimsenin öfkesi hafif olup dengesini kaybetmemiş ise ve söylediği sözün ne demek olduğunu bilir, hareketlerinde de anormal bir durum yoksa böylesinin boşaması muteberdir. Fakat öfkesi şiddetli olup, sarhoş gibi aşağı yukarı konuşanın boşaması hukukî bakımdan muteber değildir. Çünkü o anda irâdesine tam sahip değildir, ne yaptığını bilmez.

5- Hata ve şaka ile boşamak: Boşamanın şartlarından biri sözün, boşayan tarafından kastedilmiş olmasıdır. Başka bir şey söyleyeceği yerde hataya düşerek boşamayı bildiren bir ifâde kullanmakla boşama olmaz.

Erkek eşine; «testi boş, diyeceğine, sen boş, dese şer’an boş düşer» sözünün aslı yoktur. Âyet ve hadisterde unutularak veya hataya düşülerek işlenen şeylerden kulun mes’ul tutulamayacağı bildirilmektedir.

Şakadan boşama Hanefi ve Şafiilere göre muteberdir. Çünkü böyle bir boşama için ileri sürülecek haklı bir mazeret yoktur. Boşama gibi en ciddi konularda şaka yapılamaz.

İmam Mâlik ve Ahmed ise bunda boşama niyeti olmadığından muteber değildir, demişlerdir.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.