Kuran Yurdu

Birlik Ve Beraberlik (vaaz)

  Ey insanlar!

  İtaat ediniz, birlik olunuz. Çünkü birlik Allah’ın emrettiği ipidir. Cemaat içerisinde sizin hoşunuza gitmeyen, tek başınıza iken hoşunuza gidenden daha hayırlıdır. Çünkü Allah Teala neyi yaratmışsa, onun için bir sonuç yaratmıştır, o da sonucuna varır.

  İslam’da bir cansızlık baş göstermiş ve kuvvetinin sona ermesi yaklaşmıştır. Bundan sonra artar ve eksilir, kıyamete kadar. Bunun alameti de fakirliktir.

  Öyle bir zaman gelir ki, fakir kendisine yardım edecek hiç kimse bulamaz. Hatta zengin malının kendisine kafi gelmeyeceği telaşına kapılır. Hatta kişi kardeşine, amcasının oğluna gider ister, buna rağmen kimse kendisine bir şey vermez. Hatta dilenci iki cuma arasında yürür, dilenir, fakat kimse ona bir şey vermez. Bu durum olduğu zaman yerden şiddetli bir ses gelir.

  Her taraftaki insanlar

  ‘O sesin yalnız kendi bölgelerinden geldiğini sanarlar.Sonra yer Allah’ın dilediği kadar sükünete kavuşur.Sonra yer içindekileri dışarı atar,ciğerparelerini kusar.Ona,’Ey Eba Abdurrahman’ Yerin ciğerpareleri nedir?’ diye sordular.

  İbn Mesud;

  Altın ve gümüşten damarlarıdır.İşte o günden kıyamete kadar hiç kimse,artık ne altından,ne de gümüşten faydalanamaz dedi

  Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:2 / bkz:59-60

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.