Kuran Yurdu

Bir Kadının Mahremi Olmadan Hac Ve Umreye Gitmesi Caiz Midir?

  Kadının Tek Başına Hac Ve Umreye Gitmesi Yolculuğa Çıkması  Soru : Zengin ve dul olan bir kadın hac ve umreye yahut başka bir yolculuğa mahremsiz olarak çıkabilir mi? Günümüzdeki uçak ve otobüs firmalarının güvenli oluşu sonucu etkiler mi?

  Cevap: İslam’da emir ve yasaklar kadın-erkek ayırımı gözetmeksizin her iki cinsi muhatap alınarak konulmuştur.Bu yüzden hac farizasını bildiren ‘Oraya gitmeye gücü yeten herkese,Allah için Kabe’yi ziyaret edip hac etmek farzdır (1)‘ ayeti ergin,akıllı ve zengin tüm mü’min erkek kadınları kapsamına alır.Ancak kadının uzun yolculuğa çıkması bazı sıkıntılar doğurabielceği için burada kadın lehine kolaylık getirilmiştir.

  Varlıklı olan kadın yanında kocası veya başka bir mahrem hısmı varsa kendisine hac farz olur.Aksi durumda şartlarda eksiklik bulunduğu için haccetme zorunluluğu bulunmaz.Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur :Kadının yanında mahrem bir hısmı bulunmadıkça üç günden fazla bir yolculuğa çıkmasın.Bir kadın yanında kocası bulunmadıkça hac yapmasın.Diğer yandan Allah’ın elçisi : Bir kadın yanlarından mahrem birisi bulunmadıkça bir erkekle yalnız kalmasın ve yolculuğa çıkmasın buyurunca,bir adam ayağa kalkmış ve Ey Allah’ın elçisi ! Eşim hac için çıktı,ben ise filanca gazveye yazıldım deyince Hz Peygamber (s.a.v) : Git ve eşinle birlikte hac yap demiştir.

  Şafiilere göre yol güvenliği olunca kadın başka güvenilir kadınlar topluluğu içinde haca ve başka yolculuğa çıkabilir.

  Malikilere göre kadın,kendilerine emanet edilen bir kadın veya erkek topluluğu içinde hac yapabilir.

  Bu iki mezhep haccın farz olduğunu bildiren ayetin genel anlamına dayanmıştır.Hac organizelerinin,otobüs veya uçak yolculuklarının güvenli olması da yolculuk bakımından bu iki mezhebin lehine durumlardır.Ancak yolda güvenlik olması yanında hac sırasında veya başka yolculuklarda gidilen beldede kadın için istesinden gelemeyeceği zorluklar varsa,bu noktayı da dikkate almak gerekir.Günümüzdeki tavaf,sa’y,şeytan taşlama,Arafat,Müzdelif ve Mina yolculuklarında yaşanan izdiham,ezilme ve ölüm tehlikeleri kadının yanında bir mahreminin bulunmasını gerekli kılmaktadır.

  Diğer yandan günümüzdeki şehirler arası veya Almanya ya da Fransa gibi bir ülkeden hava yolu ile gidip-gelmelerde kadının bir yakını tarafından yolcu edilmesi ve gidilen yerde de karşılanması veya servis araçları ile güvenle varacağı yere ulaştırılması durumlarında Şafii ve Maliki mezhebinin -yol güvenliği- ilkesinden yararlanılması mümkündür.Çünkü günümüz ekonomik şartlarında kadınların yanında sürekli olarak bir mahreminin bulunarak onu gideceği yere götürmesi ve yeniden geri dönmesi gereksiz ayrıntılara ve büyük masraflara yol açmaktadır.Özellikle , ölüm,hastalık,düğün cemiyeti veya öğrencilik gibi özürler kadının güvenli yollarda ve güvenilir bir firma ile yolculuk yapmasını gerekli kılmaktadır.  Kaynak : Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 570-571

  (1- Al’i İmran 97)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.