Kuran Yurdu

Bir Erkeğin Yabancı Kadınla Tokalaşması Caiz Midir?

  Kadınla Tokalaşması Caiz Midir?  Soru : Günümüzde çeşitli yer ve zeminlerde mü’min bir erkek,kadınlarla tokalaşmak zorunda kalıyor.Bu caiz midir?

  Cevap : İslam’da mahrem olmayan bir kadına bakmak caiz olmadığı gibi ona dokunmak veya tokalaşmak da caiz olmaz.Hz Peygamber’in karşılaştığı erkek sahabilerle tokalaştığı halde,kadınlarla toka yapmamasıdır.Nitekim O,Medine’ye hicret edince biat için kadınları toplamış ve kendilerine sadece :Seninle biat yaptım demekle yetinmiştir.

  Hz İşa’den nakledildiğine göre biat sırasında Hz Peygamber’in eli hiç bir kadının eline değmemiştir.Diğer yandan Hz Peygamber’in bir kumaş üzerine elini koyduğu ve kadınların da aynı kumaşa ellerini koyarak biat ettikleri ve Ben kadınlarla ellerini tutarak musafaha yapmam dediği nakledilmiştir.

  Hz Ebu Bekir’,süt annesinin kabilesine gidince yaşlı kadınlarla toka yaptığı,yine Hz Zübeyr’in Mekke’de hastalanınca yaşlı bir kadını hizmetçi olarak tuttuğu belirtilmiştir.

  Soru Bir Müslüman gayri müslimle karşılaşınca nasıl davranmalıdır? Onunla tokalaşması caiz midir?

  Cevap : Bir Müslüman gayri ;müslimle alış-veriş yapması,ticaret ortaklığı kurması veya ortak bir takım taahhütlere girmesi mümkündür.Bu günlük ilişkiler yanında mü’minin ona İslam’ı tebliğ etmesi,başka bir deyimle kendi güzel davranışları ile onu İslam’a ısındırması görevidir.Onunla Müslümanın iletişim kurabilmesi ancak muaşeret kurallarına uymakla mümkün olur.Bu da gyri müslimle karşılaşınca merhaba diye selam vermek ve  tokalaşmakla gerçekleşir.Buna göre,gayri müslimle toka yapmakta bir sakınca bulunmaz  Kaynak : Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 572-573

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.