Kuran Yurdu

Bir Erkeğin Evleneceği Kişi İle Başbaşa Kalması Caiz Midir?

  Evlenecek Kişilerin Başbaşa Kalması Caiz Midir?  Soru :Bir erkeğin evlenmesi caiz olan bir kadınla yalnız kalması veya yolculuğa çıkması caiz midir? Bir erkek evin içinde hangi hısımları ile yalnız kalabilir ve kendileri ile yolculuk yapabilir? Yalnız kalamayacağı hısımlar kimlerdir?

  Cevap : Bir erkek ev,işyeri,büro vb yerlerde kimsenin giremeyeceği kapalı yada kilitlik kapılar arasında yalnız eşi ve evlenmesi sürekli olarak haram kılınan hısımları ile yalnız başbaşa kalabilir ve bunlarla uzun yolculuğa çıkabilir.

  Bu hısımlar ;

  Anne,nine,kız,kız torunlar,kız kardeş,kardeş kızları ve bunların kızları,hala ve teyze gibi ebedi evlenme yasağı bulunan kimselerdir.Buna fitne tehlikesi bulunmayınca süt nine ve süt kardeş gibi hısımlarda eklenir.Üvey anne ile gelinler,kayın valide de bu kapsamdadır.

  Ancak şunu belirtelim ki,fitne korkusu söz konusu olunca yalnız kalmaya ve yolculuğa tevessül edilmemelidir.Çünkü seksen yaşlarında salih amel sahibi bir kayın pederle gelinin yalnız kalması ile,kırk yaşlarında fakat eve kimi zaman sarhoş gelen kayın pederin genç gelini ile yalnız olarak bulunması kendi şartları içinde değerlendirilmelidir.

  Buna göre,bir erkek,yenge,baldız , amca ve dayı kızı ve benzeri,gerektiği zamane vlenmesi mümkün ve caiz bulunan hısımları ile yalnız olarak oturamaz ve bunlarla sefer mesafesinden uzak yere yolculuğa çıkamaz.Ancak yanlarında üçüncü bir kişi bulunursa yalnız kalmalarında sakınca bulunmaz.Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur: Kadın yanında mahrem bir hısmı olmaksızın yolculuğa çıkmasın.Diğer yandan Şafii mezhebine göre kadın yol güvenliği bulununca yanında kocası veya bir mahremi olmasa da iki ve daha çoks ayıda kadın topluluğ içinde yolculuğa çıkabilir  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:568-569

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.