Bilmen Bakara Süresi 10-11-12 Ayetin Tefsiri

Bakara Süresi 10.Ayet = Onların kalblerinde bir hastalık vardır.Allah da onların hastalığını çoğaltmıştır. Söylemekte oldukları yalanlar sebebiyle de onlar için elim bir azap vardır.

Bakara Süresi 10. Ayet Tefsiri = (Onların) o münafıkların (kalplerinde) o kötü inançlarından, hareketlerinden dolayı ağır, öldürücü (bir hastalık vardır.) Bu ruhî, manevi bir hastalıktır. (Allah-u Teâlâ’da onlar için) bu elem verici (hastalığı artırmıştır.) Kur’an’ı Kerîm’in âyetleri indikçe, İslâmiyet her tarafa yayıldıkça onların düşmanlıkları, nifakları artarak küfürleri kat kat olmuştur. (Ve onlar için yalan söylemeleri) İman etmedikleri halde kendilerini mü’min göstermeleri (sebebiyle gayet acı bir azap vardır.) Artık onlar için bu yalancı tavırlarından, bu münâfıkça hareketlerinden dolayı pek ağır bir cehennem azabı vardır.

Gerçekten münâfıklar böyle bir sonuca pek fazlasıyla layık olmuşlardır. Münafıklardan bir çokları bu kötü hareketlerinin cezalarını daha dünyada iken de görmüşlerdir. Bunun daha müthişini ise âhirette göreceklerdir.

İkrime ve Tavus’tan:Hastalıktan kasıt riyadır dedikleri rivayet edilmiştir.İbn Abbas (a.r):

Bir hastalık vardır ile hastalıklarını artırmıştır cümlelerindeki hastalıktan kasıt,nifaktır demiştir.

Abdurrahman b. Zeyd b. Eslem:”Onların kalblerinde bir hastalık vardır” ayeti hakkında şöyle der:Bu dünyada,bedeni olmayan bir hastalıktır.Ayette bahsedilenler,münafıklardır. Hastalık,kalplerine girmiş İslam’a dair şüphedir.”Allah’da onların hastalıklarını artırmıştır”.Yani pisliklerini çoğaltmıştır.Nitekim Allah (c.c):”Herhangi bir süre indirildiği zaman onlardan bir kısmı der ki:”Bu sizin hanginizin imanını artırdı” İman edenlere gelince (bu süre) onların imanlarını artırır ve onlar sevinirler.Kalplerinde hastalık (kafirlik ve münafıklık) olanlra gelince,onlarında pisliklerine pislik katar (Tevbe/124-125)” buyurmuştur.Yani,şerlerine şer,sapıklıklarına sapıklık katar. Abdurrahman’ın söylediği güzeldir ve bu “amelin mükafat veya cezasını aynı türden bir şeyle verme” kabilindendir.Bu Allah’ın (c.c): “Doğru yolu bulanlara gelince,Allah onların hidayetini artırır ve sakınmalarını sağlar (Muhammed/17)” buyruğunun benzeridir.

Bakara Süresi 11. Ayet = Ne zaman onlara: “Yeryüzüne fesat saçmayın!” denilse “Biz sadece barışçıyız, ortalığı düzeltmekten başka işimiz yok!” derler.

Bakara Süresi 11. Ayet Tefsiri = Bu mübarek ayetler de münafıkların hakkı kabul etmediklerini, müminleri küçümseyip kendi fenalıklarında ısrarlı bulunduklarını bildirmektedir. Şöyle ki (Onlara) o münafıklara (yer yüzünde fesatta bulunmayınız) kötü, fesatçı hareketlerden kaçınınız (denilince) bunu reddederler, kendilerinin alemi ıslah edici olduklarını iddiada bulunarak (Biz ancak islah edici kimseleriz, derler.) Kendi kusurlarını görüp itiraf etmezler.

Evet: Yer yüzünde böyle bir takım şahıslar vardır ki kendi sapıklık ve beyinsizliklerinin hiç de farkında değildirler. Onlar bütün insanlık için zarar verici hareketlerde bulundukları halde bunu medeni, insani bir hareket sanırlar. Artık bu gibi zararlı şahıslardan kaçınmalıdır.

Bakara Süresi 12. Ayet = Gözünüzü açın, bunlar bozguncuların ta kendileridir, lakin şuurları yok, farkında değiller.

Bakara Süresi 12. Ayet Tefsiri =Ey mü’minler! ey akıl sahipleri!.. Uyanık bulununuz, öyle beyinsizce münafıkca hareketlerde bulunan şahısların aldatmalarına kapılmayınız. (Haberiniz olsun ki fesat çıkaran şahıslar onların kendileridir.) Asıl fesada, alemin huzurunu bozmaya çalışan onlardır. (Fakat) ne garip ki (Bunu anlamazlar.) Bu hareketlerin farkında bulunamazlar.Kaynak = Turan Yazılım / Mürşit 5 / Kur’an / Tefsir / Bilmen

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.