Bildiği İle Amel Etmemenin Sonuçları

Kişi işittiği ile amel etmezse aleyhine delil olur.Ben öyle çok kimseler bilirim ki senelerce zikir meclislerine gider gelirler,ağlarla ama yine de kötü alışkanlıklarını terk etmezler.Faizle alışveriş yapar,satışta hile yapar,namazın rukünlerini bilmez, müslümanların gıybetini yapar,ana-baba haklarını yerine getirmezler,bu gibi haramlardan kaçınmazlar.Şeytan bu kimseleri bu şekilde aldatmıştır.Zikir meclislerine katılarak orada ağlamakla,işledikleri bütün günahları def edeceklerini zannederler.

Kimileri de sanarlar ki alim ve salih kimselerin meclislerinde oturup kalkmak,onlara hizmet etmek işledikleri kötülükleri defeder.Kimileri de tevbeyi hep erteler,tevbe etmekde acele etmezler.

Resulüllah (s.a.v) kızı Fatma‘ya şöyle dedi:

“Allah katında sana hiçbir fayda veremem”.Hadisinin açıklamasına gelince:Kim ki babasının kurtulmasıyla kurtulacağını zannediyorsa,babasının doyması ile doyduğunu zanneden kimse gibi olur.

Allah kendisine itaat edeni sever,isyan edene de buğzeder.Yahudiler Yakub’un (a.s) evlatlarıdır ama babalarından faydalanamadılar.Eğer baba sevgisi fayda verseydi, Yakub’un (a.s) sevgisi oğullarına sızıp fayda verirdi.

Resulüllah (s.a.v)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir;

“İnsanoğlu kıyamet gününde Allah’ın huzurunda dört şeyden sorguya çekilmedikçe ayağı kaymaz.

  1. Ömrünü nerede harcadığından,
  2. bedenini nerede kullandığından,
  3. malını nereden kazanıp
  4. nereye infak ettiğinden”


Kaynak:İbn’ul-Cevzi / Telbis’u İblis / bkz:561-562-564-565-566