Besmelenin Fazileti

Euzu billahi mine’ş-şeytan’i-racim”in manası şudur:Kovulmuş şeytanın benim din ve dünyama darbe vurmasına veya emrolunduğum bir şeyi tapmaktan alıkoymasına veyahut yasaklandığım bir şeyi yapmaya teşvik etmesine karşı Allah’ın (c.c) koruma ve himayesine sığınıyorum.Çünkü şeytanı insandan ancak Allah (c.c) men eder.

  • Besmelenin Fazileti Hakkında

Sahabeler Allah’ın kitabına besmele ile başlayarak ona en önce bunu yazmışlardır.

Alimler BesmeleninNeml Süresinden‘ bir ayet olduğunda hemfikirdirler.Sonra (Tevbe dışında her sürenin başında bulunan besmele hakkında);onun her bir sürenin başında müstakil bir ayet mi,her sürenin başında bir ayetin parçası mı,yoksa diğer sürelerde değil de sadece “Fatiha Süresi“de bir ayetin parçası mı,veyahut bir ayet olmayıp da sadece süreleri birbirinden ayırmak için mi yazıldığı hususunda ihtilaf etmişlerdir.

İbn Merduyef,Cabir b. Abdullah (r.a)’dan onun şöyle söylediğini rivayet etmiştir:Allah (c.c):’Kendisinin ismi her neyin üzerine anılırsa (her neye besmele ile başlanırsa) onu bereketli kılacağına dair izzet ve celali üzerine yemin etti.Veki de,İbn Mes’ud’a varan senetle onun şöyle söylediğini rivayet etmiştir:Kim Allah’ın kendisini on dokuz cehennem zebanisinden korumasını istiyorsa ‘Bismillahirrahmanirrahim’i okusun.Böylece Allah her bir harfini onların her birine karşı kalkan yapar.

İmam Ahmed b. Hanbel,Müsned’inde,Asım’dan şöyle nakletmiştir:Ebu Temime bana Resulüllah (s.a.v)’in terkisinde iken,aralarında geçen şu olayı anlattı.Merkebi Resulüllah (s.a.v)’i tökezletince ben ‘kör olası şeytan’ dedim.Resulüllah (s.a.v):Kör olası şeytan deme.Çünkü sen kör olası şeytan dediğinde o böbürlenir ve onu gücümle yıktım der.Ama Bismillah dediğinde ise küçüldükçe küçülür ve sinek gibi olur!.

Bu besmelenin bereketiyledir.Bu yüzden her iş ve söze besmele ile başlamak müstehaptır.Dolayısıyla hutbenin başında besmele çekmek müstehaptır.Zira bir hadis-i şerif de; Resulüllah (s.a.v):’Bismillahirrahmanirrahim ile başlamayan her şey kopuktur (hayır ve bereketten yoksundur) buyrulmuştur.

Tuvalete gireceği zaman besmele çekmek (girmeden önce) de hakkında bulunan hadisten dolayı müstehaptır.Abdestin başında da yemek yerken de,cima esnasında da besmele çekmek müstehaptır.

Sonuç itibariyle yapacağın şey kalkmak,oturmak,yemek ,içmek,okumak,abdest almak ve namaz kılmak vs ise bunların hepsine hayır ve bereketli olması,Allah’ın yardımını celbetmesi ve yapıldıktan sonra kabul etmesini sağlaması niyetiyle Allah’ın (c.c) adıyla başlamak meşru ve güzel bir şeydir.Doğrusunu en iyi Allah bilir.Kaynak=İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / bkz:143-146-149-150-151-152

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.