Başarı,Zenginlik,Sevgi

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir bayan,kapısının karşısındaki kaldırımda bir bankta oturan bembeyaz sakallı,birbirinin tıpatıp aynısı üç ihtiyarı görünce şaşırdı.

Öğleye doğru bu kişilerin hala oturmakta olduklarını görünce onları yemeğe davet etti.Üç yaşlıdan biri kadının eşinin evde olup olmadığını sordu.’Hayır’ cevabını alınca da ‘eşiniz evde değilse biz de içeriye gelemeyiz’ dedi.

Akşam eşi eve dönünce kadın olanları ve üzüntüsünü anlattı.eşi de dışarıya çıkıp bakmasını,hala oturuyorlarsa akşam yemeğine çağırabileceğini söyledi.

Bunun üzerine yemeğe davet etmek üzere adamların yanına gitti.Adamlardan biri ‘Biz asla üçümüz bir eve beraber misafir olamayız.Ancak birimiz gelebiliriz.Bak benim adım Sevgi,bu arkadaşımın Başarı,diğerinin ise Zenginlik.Şimdi eve git ve bir karar verin.Sonra bizi çağırabilirsiniz.

Kadın durumunu eşine söyledi.Derin bir tartışmaya girdiler.Adam ‘Zenginlik‘i çağıralım,eğer zengin olursa başarı ve sevgi de olur diyordu. Karısı ‘Başarı‘dan yanaydı.Çünkü başarı beraberinde zenginlik ve sevgiyi de getirirdi.Kızları ise ‘Sevgi‘nin çağrılması gerektiğini söyledi.

Sonunda Sevgi‘yi çağırmaya karar verdiler.Kadın ihtiyarların yanına gitti ve ‘Sevgi bizimle gelecek‘ dedi.Sevgi ayağa kalktı.Ama hemen arkasından Başarı ve Zenginlik de ayaklandılar.

Onlar içeri girerken kadın sordu ;”Ne oldu ? Hani sadece biriniz gelecekti ?”. Sevgi yanıtladı.’Diğer arkadaşlarımı seçseydiniz öyle olacaktı.Ama bizde kural böyledir.

  • Başarı ve zenginlik daima Sevgi’nin hemen arkasından gelir.