Kuran Yurdu

Bakara Süresi 97-98 İbn Kesir Tefsiri

  Bakara Süresi 97 Ayet Meali = De ki:Cebrail’e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki,Allah’ın izniyle Kur’an-ı önce gelen kitapları doğrulayıcı,müminler için bir hidayet ve müjde olarak senin kalbine o indirmiştir.

  Bakara Süresi 98 Ayet Meali = Kim,Allah’a, meleklerine,peygamberlerine,Cebrail’e Ve Mikail’e düşman olursa,bilsin ki Allah da inkarcı kafirlerin düşmanıdır.

  Bakara Süresi 97-98.Ayetin Tefsiri = Bir gün Yahudilerden bir topluluk Resulüllah’a geldi ve Ona ‘Ey Ebu Kasım! Sana ancak peygamberlerin bilebileceği birtakım şeyler soracağız. Sorularımızı cevaplandır dediler.Bunun üzerine Hz Peygamber (s.a.v) onlardan Yakup (a.s)’ın oğullarından ‘Allah söylediklerimize şahittir’ diyerek ahit aldığı gibi ahit aldı.Sonra getirin sorularınızı buyurdu.

  Bize söyle;

  Yakup (a.s) Tevrat inmeden önce kendisine hangi yiyeceği yasaklamıştı?

  • Bize söyle ;
  • Erkeğin suyu (menisi) nasıl,kadının suyu nasıldır? O sudan erkek çok nasıl olur?
  • Bize söyle:
  • Bize bu şimşeği (ra’d) anlat dediler;
  • Birde ;
  • Ümmi peygamberin uykudaki halini ve senin en yakın melek dostunun kim olduğunun kim olduğunu söyle dediler.
  • Resulüllah (s.a.v) ‘Şayet ben size bunların cevabını verirsen bana uyacağımıza dair Allah’a ahd ve misak (kesin söz) verir misiniz ? dedi.
  • Onlar da Resulüllah’ın istediği şekilde ahit ve söz verdiler.
  • Resulüllah (s.a.v):Musa (a.s)’a Tevrat’ı indiren Allah hakkı için söyleyin bana;

  Yakup (a.s)’ın ağır bir şekilde hastalandığını ve bunun uzun sürdüğünü,bu yüzden Allah’a yemin ederek Allah onu bu hastalığından kurtaracak olursa yiyeceklerin ve içeceklerin en sevimli olanını kendisine yasaklayacağına dair bir adakta bulunduğunu,Yakub’a yiyeceklerin en sevimlisinin deve eti,içeceklerin en sevimlisinin de deve sütü olduğunu biliyor musunuz? Onlar da Allah için evet biliyoruz dediler.Resulüllah (s.a.v) dedi ki:Ra’d,Allah’ın meleklerinden bulutlar için görevlendirdiği bir melektir.Elinde ateşten kamçılar vardır ve onlarla bulutları Allah’ın (c.c) emrettiği yerlere iter ve sürer dedi.Yahudiler O halde bu işittiğimiz ses nedir deyince Resulüllah (s.a.v):O meleğin sesidir buyurunca Yahudiler:Doğru söyledin dediler.Resulüllah (s.a.v) tekrar sordu:Musa’ya Tevrat’ı indiren Allah hakkı için söyleyin bana;sizler erkeğin suyunun beyaz ve kalın,kadının suyunun ise sarı ve ince olduğunu,bu sulardan hangisi diğerine galip gelirse çocuğun Allah’ın izni ile onun cinsinden olup ona benzediğini;erkeğin suyu kadının suyuna galip gelirse Allah’ın izniyle çocuğun erkek,kadının suyu erkeğin suyuna galip gelirse Allah’ın izniyle çocuğun kız olduğunu biliyor musunuz? Yahudiler Allah için eve biliyoruz dediler.

  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu;Ey Allah’ım sen şahit ol

  Yahudiler :Şimdi sen meleklerden kimin senin samimi dostun olduğunu söyle ki ona göre seninle beraber olalım veya senden ayrılalım dediler.

  Resulüllah (s.a.v):şüphesiz ki benim meleklerden en yakın dostum Cebrail’dir.Allah hangi Peygamber’i göndermişse mutlaka onun en yakın dostu Cebrail olmuştur buyurdu.

  Yahudiler :İşte şimdi o melek hususunda senden ayrılıyoruz.Senin meleklerden olan dostun başka birisi olsaydı elbette ki sana uyar ve seni tasdik ederdik dediler.

  Resulüllah :Sizin Cebrail’i tasdik etmenizi engelleyen nedir deyince

  Onlar:O bizim düşmanımızdır dediler.

  Bu olay üzerine Allah (c.c):’De ki:Cebrail’ kim düşman ise şunu iyi bilsin ki…. Keşke bunu anlasalardı (Bakara’97-103)’ ayetlerini indirdi.

  İşte o zaman Yahudiler gazap üstüne gazaba uğradılar

  Hz Ömer (r.a) bir gün Yahudilerin yanına gitti.Onu görünce karşıladılar ve hoş geldin dediler.Ömer (r.a) onlara:Vallahi ben size ne sizi sevdiğim,ne de size bir sempati duyduğumdan dolayı geldim.Sadece sizi dinlemek için geldim’ dedi.Ömer (r.a) onlara birtakım sorular sordu,onlarda Ömer (r.a) bazı sorular sordular.Bir ara Yahudiler:’Sizin arkadaşınızın arkadaşı kimdir’ diye sordular.Ömer (r.a) onlara ‘Cebrail’ deyince;O bizim göktekilerden düşmanımızdır.Muhammed’i sırlarımızdan haberdar ediyor,o geldiğinde savaş ve kuraklıkla geliyor.Ancak bizim arkadaşımız Musa (a.s) arkadaşı Mikail idi.Geldiğinde bolluk ve barışla gelirdi’ dediler.Bunun üzerine Ömer (r.a) onlara:Cebrail (a.s)’ı tanıyor,sonra Muhammed (s.a.v)’i inkar mı ediyorsunuz? dedi ve onlardan ayrılıp onlarla olan konuşmalarını anlatmak üzere Hz Peygamber (s.a.v)’e doğru yöneldi.Yanına vardığında O’na (s.a.v):’De ki:Cebrail’e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki,Allah’ın izniyle Kur’an’ı senin kalbine….o indirmiştir’ ayetini inmiş halde buldu

  ‘De ki:Cebrail’e kim düşman ise şunu iyi bilsin ki,Allah’ın izniyle Kur’an-ı önce gelen kitapları doğrulayıcı,müminler için bir hidayet ve müjde olarak senin kalbine o indirmiştir.’

  Yani kim Cebrail (a.s)’a düşmansa bilsin ki o sana hikmetli öğütü (zikr-i-hakimi,yani Kur’an’ı) Allah’ın (c.c) bu husustaki izniyle indiren Ruhu’l-Emindir.O Allah’ın melek elçilerinden (Allah’ın Selamı hepsinin üzerine olsun) biridir.Kim bir elçiye düşmanlık beslerse,elçilerin tümüne düşmanlık beslemiş olur.Çünkü bir peygamberi inkar eden kimse,hepsini inkar etmiş olacağı gibi,bir peygambere iman edenin de peygamberlerin hepsine iman etmesi gerekir.Nitekim Yüce Allah ‘Allah’ı ve peygamberlerini inkar edenler ve (inanma hususunda) Allah ile peygamberlerini birbirinden ayırmak isteyip :Bir kısmına iman ederiz,ama bir kısmına inanmayız’ diyenler ve bunlar (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu;işte gerçekten kafirler bunlardır.Ve biz kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır (Nisa’150-151)’ buyurmuş ve peygamberlerin bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamalarından doalyı onların kesin küfrüne hükmetmiştir.Cebrail (a.s)’ın düşmanı da böyledir ve o kişi Allah’a düşman olmuştur.Zira Cebrail (a.s) ilahi emirleri kendinden indirmez,ancak Rabbinin emriyle indirir.Nitekim Allah (c.c) meleklerin diliyle şöyle buyurur:’Biz ancak Rabbinin emriyle ineriz.Önümüzde,arkamızda ve bunlar arasında olan her şey O’na aittir.Senin Rabbin unutkan değildir (Meryem’64)’.Allah (c.c) yine şöyle buyurur:’Muhakkak ki o (Kur’an) alemlerin Rabbinin indirmesidir.(Resulüm!) Onu Ruhu’l-Emin (Cebrail) uyarıcılardan olasın diye,apaçık Arap diliyle,senin kalbine indirmiştir (Şuara’192-195)’

  Allah (c.c) daha sonra şöyle buyuruyor:’Kim,Allah’a,meleklerine,peygamberlerine,Cebrail’e Ve Mikail’e düşman olursa’ yani kim bana,meleklerime ve elçilerime düşman olursa … Ki elçileri,meleklerden ve insanlardan olan elçilerini kapsar.Nitekim Allah (c.c) ‘Allah meleklerden de elçiler seçer,insanlardan da.Şüphesiz Allah işitendir,görendir (Hacc’75)’ buyurur.  Kaynak = İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri -Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz:432…440

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.