Bakara Süresi 49-50.Ayetlerin Tefsiri

  • İsrailoğullarının Firavundan Kurtulması Hadisesi

Bakara Süresi 49 Ayet Meali = Hatırlayın ki,sizi Firavun taraftarlarından kurtardık.Onlar size azabın en kötüsünü reva görüyorlar;yeni doğan erkek çoçuklarınızı kesiyor,kızlarınızı ise (fenalık için) hayatta bırakıyorlardı.Aslında bunda Rabbinizden büyük bir imtihan vardı.

Bakara Süresi 50 Ayet Meali = Bir zamanlar da sizin için denizi yarıp sizi kurtardık.Firavun’un taraftarlarını ise siz bakıp dururken denizde boğduk.

Bakara Süresi 49-50 Ayetin Tefsiri = Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır:Ey İsrailoğulları! Size olan nimetimi hatırlayın.’Hani sizi Firavun taraftarlarından kurtarmıştık’.Sizi Musa’nın arkadaşları olarak onların elinden kurtarmıştık.’Onlar size azabın en kötüsünü reva görüyorlardı’.Size işkence ve azabın en kötüsünü uyguluyorlardı.Çünkü Firavun -Allah’ın laneti üzerine olsun- kendisini dehşete düşüren bir rüya görmüştü.Buna göre Beyt-i Makdis’ten çıkan bir ateş gelip Mısır’daki Kiptilerin evlerine giriyor,ancak İsrailoğullarının evlerine girmiyordu.Bu ise saltanatının İsrailoğullarından bir adamın eliyle yok olması manasına geliyordu. Denilir ki yakın adamları ona İsrailoğullarının,aralarından birinin çıkarak kendilerine devlet ve üstünlük sağlamasını beklediklerini anlattılar.İnşaallah Ta’Ha Süresinin tefsirinde geleceği gibi ‘fitneler hadisi’nde böyle anlatılmaktadır.Bunun üzerine mel’un Firavun derhal İsrailoğullarından doğacak her erkek çocuğun öldürülüp kızlara dokunulmamasını,İsrailoğullarının en ağır ve horlayıcı işlerde çalıştırılmaları emrini verdi.

  • Bela esasen imtihan ve sınav manasına gelir ve bu bazen iyilikle bazen kötülükle olur.Nitekim Allah (c.c):’Bir sınav olarak sizi iyilik ve kötülükle deneriz (1)’.’Ve biz onları iyiliklerle ve kötülüklerle denedik (2)’ buyurmuştur.

Allah’ın (c.c):’Bir zamanlar sizin için denizi yarıp sizi kurtardık.Firavun‘un taraftarlarını ise,siz bakıp dururken denizde boğduk‘ buyruğunun manası şudur:Biz sizi Firavun’un taraftarlarından kurtardıktan,siz Musa (a.s) ile çıktıkları ve Firavun sizi yakalamak üzere peşinizden geldikten sonra sizin için denizi yardık.İnşaallah yerinde açıklanacağı üzere,Allah (c.c) bunu Kur’an’ın muhtelif yerlerinde anlatmıştır.En geniş anlatıldığı yerlerden biri Şuara süresidir.

  • Sizi kurtardık‘;yani onların elinden kurtardık,sizinle onlar arasına engel koyduk ve onları denizde boğduk.Siz ise yüreğinizi daha çok rahatlatması ve düşmanınızın daha hakir ve zelil olması için onları seyrediyorlardı.

Abdurrezak,Amr b. Meymun el-Evdi’nin ‘Bir zamanlar sizin için denizi yarıp sizi kurtardık.Firavun’un taraftarlarını ise,siz bakıp dururken denizde boğduk…’ ayetleri hakkında şöyle dediğini rivayet etmiştir.Musa (a.s) İsrailoğulları ile birlikte çıkınca bu haber Firavun’a ulaştı.Ancak o ‘Horozlar ötmeden onları takibe başlamayın’ dedi.Vallahi,gece sabaha kadar hiçbir horoz ötmedi.Sabahleyin Firavun bir koyun getirilmesini emretti ve koyun kesildi.Sonra ‘Altı yüz bin Kipti burada toplanmadıkça çiğerini çıkarmayacağım’ dedi.Altı yüz bin Kipti toplanınca çiğerini çıkardı.Sonra yola çıktılar.Denize ulaşınca Musa (a.s)’ın Yuşa b. Nun adında bir arkadaşı ona ‘Rabbin nereye gitmemizi emrediyor’ diye sordu.Musa denizi kastederek ‘önünü’ dedi.Bunun üzerine Yuşa b. Nun atını denize sürdü.Boyunu aşacak yere kadar gitti ve boyunu aşınca geri döndü.Musa (a.s):’Vallahi ne yalan söyledim,ne de bana yalan söylendi’ dedi.Bunu üç defa yaptı. Sonunda Allah (c.c) Musa’ya (a.s) Asan ile denize vur diye vahyetti.O da vurdu.'(Vurunca deniz) derhal yarıldı (on iki yol açıldı),her bölük koca bir dağ gibi oldu (3)’.Sonra Musa (a.s) ile beraberindekiler denize doğru yürüdüler.Firavun da onları aynı yoldan takip etti.Denize tamamen girince Allah (c.c) denizi üzerlerine kapattı.Onun için Allah (c.c) ‘Firavun’un taraftarlarını da,siz bakıp dururken denizde boğduk’ buyurmuştur.Bu olayın detaylı işlendiği ayetlerde açıklandığında görüleceği üzere,bunu bir çok selef böyle anlatmıştır.İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri –Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz:333-336

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.