Kuran Yurdu

Bakara Süresi 28. Ayetin Tefsiri Meali

  Bakara Süresi 28. Ayet Meali=Allah’ı nasıl inkar ediyorsunuz ? Oysa siz ölüler iken O diriltti.Sonra sizi öldürecek,sonra tekrar diriltecek ve sonunda yalnız O’na döndürüleceksiniz.

  Bakara Süresi 28. Ayetin TefsiriAllah (c.c) kendisinin varlığına ve kudretine,kullarını yaratan ve onlarda yegane tasarrufta bulunan kendisi olduğuna delil olarak şöyle buyuruyor:

  • Allah’ı nasıl inkar ediyorsunuz ? Oysa siz ölüler iken O diriltti.Sonra sizi öldürecek,sonra tekrar diriltecek ve sonunda yalnız O’na döndürüleceksiniz’

  ‘Nasıl inkar ediyorsunuz?’.Yani O’nun varlığını nasıl inkar ediyorsunuz veya O’nunla birlikte başkalarına da nasıl ibadet ediyorsunuz. ‘Oysa siz ölüler iken sizi diriltti’.Yani yok idiniz de sizi meydana getirdi.Nitekim Allah (c.c) başka ayetlerde şöyle buyurur:’Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar ? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar (Tur’35).’İnsanın üzerinden,henüz kendisinin anılan bir şey olmadığı uzun bir süre geçmedi mi? (İnsan’1)’.

  İbn Abbas (r.a):’Oysa siz ölüler iken sizi diriltti’.Yani Allah (c.c) sizi yaratana dek babalarınızın sulbünde birer ölüydünüz,bir hiçtiniz.Allah (c.c) daha sonra sizi gerçekten öldürecek.Sonra sizi ahirette diriltecek.Bu ayet ‘Onlar Rabbimiz,bizi iki defa öldürdün,iki defa dirilttin (Mü’min’11)’ buyruğu gibidir.

  Allah (c.c) insanların var olmadan önceki hallerini ölüm ile ifade etmiştir.Çünkü hiçbir şey hissetmeme hususunda hayattan sonraki ölümle aydınlanırlar.Nitekim Allah (c.c) putlar hakkında da aynı ifadeyi kullanır:’Onlar diriler değil,ölülerdir (Nahl’21)’.Allah (c.c) bir ayette de :'(Bu hususta) ölü toprak onlar için mühim bir delildir.Biz ona yağmurla hayat verdik ve ondan dane çıkardık.İşte onlar bundan yerler (Yasin’33)’ buyurur.

  Bu mübârek âyetler Kâinatın Yüce Yaratıcısının insanlık hakkındaki şefkatini, kâinattaki tasarruflarını uyanma vesilesi olarak gözler önüne koymaktadır.

  Ve bütün insanlığı gafletten uyanmağa dâvet ederek bütün kainatın bilgili ve güçlü yaratıcısının kudret ve azametini düşünmeğe bizleri sevk eylemektedir.

  Şöyle ki: Ey insanlar! Ey gafîl insanlar!.. Siz (Allahü Teâlâ’yı nasıl inkâr ediyorsunuz ki) o pek büyük olan Kâinatın Yaratıcısını neye dayanarak inkâr edebilirsiniz ki bütün kâinat, onun varlığına şahittir. Bu cümleden olarak ey insanlar! (Sizi ölüler iken o diriltti) siz evvelce hayattan mahrum birer zerreden bir damla sudan ibarettiniz, sonra sizi hayata o kavuşturdu, sizi ruh, idrak sahibi bir hale getirdi. (Sonra sizi öldürecektir) geçici olarak hayattan mahrum bırakacaktır. Fakat büsbütün mahv ve yok olmayacaksınız. Muhakkak ki (sonra da sizi) tekrar (diriltecektir.) Kıyamet günü size tekrar hayat verecektir. Daha (sonra da ona) o yüce yaratıcıya, onun mükâfat ve ceza âlemine (döndürüleceksinizdir.) Dünyadaki amellerinizden dolayı muhakemeye tâbi tutulacaksınızdır, amellerinize göre mükâfat ve ceza göreceksiniz. Artık bu âkıbeti düşününüz.

  Kaynaklar  a-1) İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim -İbn Kesir Tefsiri / C:1 / bkz:274-275

  a-2)Turan Yazılım / Mürşit 5 / Kur’an / Tefsir / Bilmen (Ömer Nasuhi Bilmen Tefsiri)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.