Kuran Yurdu

Bakara Süresi 16 Ayetin Tefsiri

  Bakara Süresi 16.Ayet Meali = İşte onlar,hidayete karşılık dalaleti satın alanlardır.Ancak onların bu ticareti kazançlı olmamış ve kendileri de doğru yola girememişlerdir.

  Bakara Süresi 16.Ayet Meali Tefsiri = a-1) Bu ayet hakkında sahabiler;Onlar sapıklığı alıp hidayeti terk edenlerdir.

  • Müfessirlerin zikrettiğinin özeti şudur;

  Münafıklar hidayeti bırakıp sapıklığa yönelmiş,hidayet yerine sapıklığı almışlardır.Nitekim Allah’ın (c.c) ‘İşte onlar hidayete karşılık dalaleti satın alanlardır’ buyruğunun manası budur.Yani sapıklığı hidayetin bedeli olarak vermişlerdir.İster ‘İşte onlar,hidayete karşılık dalaleti satın alanlardır.Ancak onların bu ticareti kazançlı olmamış ve kendileri de doğru yola girememişlerdir’ ayetinde olduğu gibi başta inanıp sonra küfre dönmüş olsunlar isterse münafıkların diğer bir grubunda olduğu ve ‘Bunun sebebi onların önce iman edip sonra inkar etmeleridir.Bu yüzden kalpleri mühürlenmiştir (1)’ ayetinde ifade edildiği gibi başta küfrü imana tercih etmiş olmalardır.Zira münafıklar çeşit çeşittir.O yüzden Allah (c.c) şöyle buyurmuştur:’Ancak onların bu ticareti kazançlı olmamış’ yani ticari hayatlarındaki bu alışverişten karlı çıkmamışlar ‘ve kendileri de doğru yola girememişlerdir’.Bu hareketleriyle doğru bir işde yapmamışlardır.

  Münafıklar,kalbi hastalıklarından ötürü,kendi menfaatleri açısından son derece doğru yoldadırlar; o nedenle kendilerini ıslah ediciler olarak görmektedirler.Veya onlar;ikiyüzlülüğü,münafıklığı benimsemiş,içlerine sindirememiş,yaptıklarının doğruluğuna kendilerini inandırmış olmaları sebebiyle,gerçek durumlarını değerlendirmekten aciz;temyiz kabiliyetlerini kaybetmiş kimselerdir.

  Evet: mü’minler ile alay ettiklerini sıkılmadan söyleyen o pis topluluk yok mu? Onlar pek aldanmışlardır. Evet: (Onlar) o münâfıklar (O kimselerdir ki hidâyet karşılığında dalâleti) küfür ve isyanı (satın almışlardır.) Böyle bir alışverişte bulunmuşlardır. (Onların) o münafıkların (bu ticaretleri) bu gayretleri hakikî (bir kazanç temin etmemiştir.) Bilâkis pek büyük bir zarara, felâkete maruz kalmışlardır (Ve onlar hidayete ermiş kimseler değildirler.) Evet; onlar hakiki bir ticaret yoluna, manevi bir kazanç sahasına yol bulmuş değildirler. Ne yazık ki onların, bu feci sonuçtan haberleri yoktur.

  Artık uyanık mü’minlere lâzımdır ki o gibi beyinsiz kimseleri iyice tanısınlar, onların aldatışlarına kapılmasınlar, kendi sahalarını o gibi uğursuz kimselerin zararlı ve helâk edici telkinlerinden korumaya çalışsınlar.

  Kaynaklar  İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C:1 / bkz:239-240

  M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:3 / bkz:22

  Turan Yazılım / Mürşit 5 /Kuran / Tefsir / Ömer Nasuhi Bilmen

  (1-Münafikun’3);

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.