Az Yemenin Faydaları

Üçüncü Faydası : Nefsin kırılması ve aşağılanmasıdır.İnsanı azgınlığa sevk eden şeylerin başında sevinç,kibir,gurur gelir.Bu sıfatların insana Allah’ı unutturacağı tabiidir.Bütün bunları yok etmenin ilacı açlıktır.İnsan acıktığı zaman,acizliğini, güçsüzlüğünü anlayarak Allah’a yönelir,ona ibadet eder. Açlık dolayısıyla bedeninde şeytanın yollarını daraltır.

Kendi acizliğini idrak edemeyen insan, Alah’ın azamet ve yüceliğini anlayabilir mi? Mutlu olmak isteyen kendi varlığını düşünmeli,bu dünyaya imtihan edilmek üzere gönderilen bayağı,aşağı bir mahluk olduğunu bilmeli ve görmelidir.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

“Hayır ben bu dünyanın servetini,malını istemem.Kimi zaman aç gezer,kimi zaman yerim.Böyle durumumu idare ederim.Aç kaldığım zaman sabreder,Allah’a sığınır ve dayanırım.Karnımı doyurduğum zaman da Allah’ın verdiği nimete karşı şükrümü eda ederim.”

Midenin dolması Cehenneme bir kapının açılması demektir.Mide dolunca ferc’i tahrik eder.Böylece mide ve ferc,cehenneme açılan kapılardan birini teşkil ederler. Nefsi kırma ve kendini aşağılama, zillete dalma ise cennete açılan kapılardandır.

Dördüncü Faydası : Allah’ın bela ve azabını unutmamak,aç ve muhtaç olanları ise hatırlamaktır.Tok olan kimse açlığın ne olduğunu bilemez.Açlık onun aklına gelmeyeceği gibi,aç olanlar da gelmez. İnsan ahiret azabını hiçbir zaman aklından çıkarmamalıdır.

Açlığı susuzluğu tatmayan,yoksulluğa düşmeyen,hastalanmayan, başına herhangi bir felaket gelmeyen kimse,insana korku ve üzüntü veren ahiret azabını elbette aklına getiremez,kalben düşünemez.Açlıkta bir çok faydalar vardır.İnsan daima iyi ile kötüyü,azab ile mükafatı, dünya ile ahireti mukayese etmelidir.

Beşinci Faydası : Açlığın en büyük faydası budur.İnsanı her türlü isyana çağıran,insana kötülüğü emreden,insanın dünya ve ahiretinin mahvına sebep olan nefistir.Nefis şehvetini azaltıp kırmak,ona karşı üstünlük sağlamak ve ona hükmedebilmek ancak açlıkla sağlanır.

Çok yemek nefsi azıtır.Nefis bu haliyle bütün kötülüklerin başı olur.Mutluluğun esası nefsi terbiye, huzursuzluğun,perişanlığın esası da ona esir olmaktır.

Hz Aişe diyor ki;

“Resulüllahtan sonra ortaya çıkan ilk kötü alışkanlık,insanların karınlarını doyurmalarıdır.İnsanların karınları doyunca nefisleri azar ve dünyaya bağlanırlar”

Açlık Allah’ın hazinelerinden bir hazine,aynı zamanda da bütün iyiliklerin kaynağıdır.Bunun en küçük fakat çok büyük olan faydası dil ile ferc şehvetini önlemektir.Kaynak= İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz:246…..248

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.