Asr Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

  1. Andolsun asra ki,
  2. Gerçekten insan ziyandadır,
  3. İman eden,salih ameller işleyen,birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna

Asr Süresi Mekki bir süre olup,Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin ikinci yılında bir bütün halinde indirilmiş olup toplamı 3 ayet-i celile’den ibarettir.Adını birinci ayetindeki,asır veya ikindi vakti anlamına gelen asr kelimesinden almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 13,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 103. süredir.

Bölücü ve insanları aşağılayıcı hiç bir tavrın İslam’da yeri yoktur.Her insan,insan olarak aynı değere sahiptir. ‘Bir cana veya yeryüzündeki bir bozguınculuğa karşılık olmaksızın,bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir;bir insana hayat veren de bütün insanlara hayat vermiş gibi olur (Maide’32)’.Bütün insanlar Adem’ dendir.Adem ise topraktan yaratılmıştır.Sonuçta dönüş toprağa,topraktan da Allah’ın huzurunadır.

Allah katındaki muttaki insan ;Allah’tan başkasına kulluk etmeyen,yalnız Allah’a kulluk bilinci ile yaratılışındaki insani kimlik ve kişiliğini koruyup geliştiren,takva şuuru ile sosyal hayatta akli ve ahlaki kişiliğini gerçekleştirebilen insandır.

Salih amel bir müminin,Allah’ın lutfettiği imkanlarla O’nun rızasına,insan gerçeğine,akla ve bilime uygun işler yapması demektir.Amel-i salih,dğası gereği fonksiyonel olan imanın özgün bir ürünü;iman gerçeğinin kalbe yerleştiği andan itibaren başlayan ve özden kaynaklanan ahlaki eylemler bütünüdür.

Kur’an’a göre,yetişkin her insan ya mümindir ya da iman etmediği sürece bir hiçtir.Ancak iman edip salih iş yapan kimse,yaratılıştaki ahsen-i takvim güzelliğini korumuş ve Allah nazarında insanlık değerini artırmış olur.Onun ötesindekiler,kesinlikle kendilerini ‘hayvanlara benzetmiş hatta onlardan daha aşağıya düşürmüş’ sayılırlar.

Medeni bir insan olmanın ve iki cihanda da mutluluğa ermenin tek yolu,iman edip salih iş yapmak,insanlara daima hakkı ve sabrı tavsiye etmekten geçer.

Kur’an’da amel-i salih ; iman ettikten sonra,Allah’ın rızası,emir ve yasakları gözetilerek samimiyetle yapılan iyilikler;kendisinde Allah’a ta’zim ve takva bilinci olan doğru,düzgün,sağlam ve özenle yapılmış her güzel iş;bilhassa estetik duygu ve düşüncenin eseri olan intizamlı işlerdir…Kaynak = M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:1 / bkz:127…129

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.