Aşı Orucu Bozar Mı?

a-)Burun,kulak,ön ve arka yollar gibi tabii ve asli kanallar.Bunların herhangi bir yerinden vücudun iç kısmına geçecek olan maddeler ittifakla orucu bozarlar.İç kısmına ulaşmayanlar ise,orucu bozmazlar.

b-)İkinci kısım yollar ise,sonradan meydana gelen arızi kanal ve yollardır.Vücuddaki bir kesik,yara vs gibi.Bu yollardan içeri geçiş kesinlik kazandığı takdirde orucun bozulacağına dair ittifak vardır.Ancak iç kısıma geçiş şüpheli durumda ise İmam Ebu Yusuf ve Muhammed’e (imameyn) göre oruç bozulmaz.İmam-ı Azam Hazretlerine göre ise oruç bozulur.

Görüldüğü gibi İmam-ı Azam ile iki talebesi arasındaki ihtilaf esasta değil,keyfiyet üzerinedir.Yani içe nüfuz kat’iyet kazandığı zaman, onlara görede oruç bozulmuş olmaktadır.

Birde iğne,mermi,ok gibi bir şeyin vücuda saplanıp vücudun içinde kaybolma durumu vardır ki bu durumdada oruç bozulur.

Ancak vücuda saplanan bu maddelerin bir kısmı vücud dışında kalırsa oruç bozulmaz.

Bu genel kaideler ışığında iğne ile aşıları incelediğimizde de şu durum ortaya çıkmaktadır:Çiçek aşısı gibi deri üzerinden yapılan aşı ve ilaçlamalar orucu bozmaz.Çünkü deri vücudun dış kısmını teşkile der.Bunun dışında kalan iğne ve aşılar,genel olarak damardan,kaba etten ve deri altından yapılmaktadır.

Her üç halde de ilaç verilmeksizin vücudun derinliğine batırılan iğnenin bir tarafı dışta kaldığı için,yalnız batırmakla oruç bozulmaz.Ancak içeri ilaç,su gibi maddeler enjekte edilirse oruç bozulur.

Çünkü bu maddeler vücud içinde kararlaşıp yerleşir.Damardan verilen ilaçlar ise doğrudan kana intikal eder.Oradan organlara dağılır.Kaba et ve deri altındaki ilaçlarda yine içeriye nüfuz etmiş sayılır.Bu itibarla vücuda ilaç zerketmek için yapılan aşı ve iğneler,orucu bozarlar.Ancak kefareti icab etmez. Yalnızca kaza kafi gelir.

Önemli hastalığı olanlar,zaten oruçlarını bozabilirler.Bunlara oruçlu halde yapılan iğne le oruçları bozulur.Sağlık durumları düzeldiğinde oruçlarını kaza ederler.Bu gib kimselerin mümkünse iğneyi geciktirerek iftardan sonra yaptırmaları daha iyidir.

Vücuda dışarıdan kan almak,ilaç almak gibidir.Orucu bozar fakat kan vermek orucu bozmaz.

Abdestte ağza su verip geri boşalttıktan sonra,arta kalan yaşlığın,tükürük ile yutulması orucu bozmaz.

Dişlerin arasından çıkan kan,az olup tükürük içinde kaybolmakta ise bu kanın yutulması oruca zarar vermez.Ancak kan tükürüğe galebe çalacak çoğunlukta ise,bunu yutmakla oruç bozulur.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:465-466

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.