Kuran Yurdu

Arkasında Azap Bırakan Lezzetlerde Hayır Yoktur

  Arkasından Gelecek Azabın Öncesindeki Zevkte Hayır Yoktur  Cahillerin büyük çoğunluğu hemen verilen nimetleri daha sonra verilecek olan nimetlere tercih ederler ve acil olarak tercih ettikleri nimetlerin akıbetinden emin olamazlar.Nice sultanları,kralları ve zenginleri duyduk ki nefsini şehevi arzularına kaptırmış,haram – helal demmeiş,ölüm anında ise aldığı lezzetlerden kat kat fazla pişmanlık duymuş,aldığı lezzetin zerresini dahi bulamayacağı ve karşı koyamayacağı kederlerle karşılaşmıştır.Sadece bu kadarı bile o kişiye üzüntü olarak yeter.

  Peki sürekli bir azap karşısında kişinin hali nice olur?

  Dünyanın insan tabiatına sevimli geldiği konusunda şüphe yoktur.Dünya için çalışmayı ve lezzetleri karşısında ektilenmeyi de yadırgamıyorum.Ancak kişinin kazandığına ve elde ettiği şeylere nasıl sahip olduğuna bakması gerekir.Böylece dünyanın lezzetleri sonucunda karşılaşacağı durumlardan emin olsun.

  Aksi takdirde arkasında azap bırakan lezzetlerde hayır olmaz

  Akıllı bir kişiye ‘Sen bu memlekette otur ancak bir yıl sonra seni öldüreceğiz’ denilse,bu kişi böyle bir teklife ne cevap verir? Akıllı kişi,bir veya iki yıl çalışıp çabalar ki öldükten sonra rahat etsin.

  Peşinden ceza gelecek olan o lezzete yuh olsun  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz:119

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.