Kuran Yurdu

Arkadaşını Seçerken İyi Bak

  • Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah ‘tan korkun ki esirgenesiniz (1)

  Seçeceğiniz arkadaş çok önemlidir,Allah’la bağları kopmuş insanlarla bağlarınızı koparın ki Allah’a yakın olasınız.”innemel mü’minüne ihvetün” ; “bütün mü’minler kardeştir”. Birimizin derdi hepimizin derdidir.

  • Lüzumsuz, cinli ve perili, şeytanî adamlarla samimiyet kurmayın. Onların sizlere kârından çok zararı yüz misli fazladır.

  Akıllı kişiyle az çok anlaşırsın, ama deli olanda ne o senden, ne sen ondan menfaat, anlaşma sağlayamazsın.

  • Yalan söyleyenlerin; hoca dahi olsa, mürailik edenlerin; şeyh dahi olsa, kalbi kara olanların; hacı dahi olsa, onlara cephenizi vermeyin.

  Söylediklerinden uzak olan kişiye siz arkadaş olmayın.Allah’ın hoşlanmadığını, kendi nefsinin hoşlanmadığını arkadaşına lâyık görürsen haramı içine atmış olursun. Böyle bir kişinin helâlden bahsetmesi hayalîdir.Konuştuğu sözü bilmeyen adamla dünyada da ahirette de arkadaşlık olmaz.Şuursuz adamlarla konuşmak caiz değildir. Allah’a, sizden daha uzak olan bir adamla arkadaş oldunuz mu, bu sefer sizi de uzağa atar.Deli dosttan akıllı düşman iyidir; hiç olmazsa düşünür işi çıkmaza bırakmaz, ama deli ne eder? Siz her zaman iyi arkadaş bulsanız iş tamamdır. İslâmî arkadaş arayacaksın!

  Haramla helâli birbirine katanlarla arkadaşlık olmaz. Haramla helâli birbirine katan ilim sahibinden, helâl yiyen ihlâslı cahil bir kişi daha üstündür.Sahabeye dil uzatanlarla arkadaşlık etmeyin. Bu dine düşman olana merhametim yoktur. Kötü bir insan Peygamberimizin çemberinde toplanamaz, toplanması mümkün değildir.Bir adama arkadaş olmuşsun; maddî mi, manevî mi? Yardımlaşma ahiret için; yardımlaşma dengeli akıl, şuurlu fikir için; yoldan çıkmışlara yardım; bunların hepsi müslümanların yardımlaşmasıdır. Ama bu millet yardımlaşma deyince maddî yardım anlıyor.

  “İnneddine indellahil İslâm “. Seçilmiş olan İslâm dinine göre bağlılık, kan kardeşliğindeki bağlılıktan çok daha üstündür. Allah için, Peygamberimiz için, Kur’an-ı Kerîm için samimiyet bir bambaşkadır. Menfaat için samimiyetin ise sonu kavgadır.Biz bütün Müslümanların bir vücut olmasını istiyoruz,Peygamberimiz hiçbir zaman için iman etmeyenlerle dostluk kurmamıştır. Kursaydı amcası Ebû Leheb ile dostluk kurardı.  Kaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / C:2

  (1-Hucurat Süresi’10)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.