Kuran Yurdu

Allah’ın Yardımından Ümidini Kesme Ve O Ümidi Kaybetme

  Müminin imanı ancak musibet anında belli olur.Mümin böyle bir anda çok dua eder ancak duasının kabul edileceğine dair bir emare göremez ve ümitsizlik hali belirse bile,o yine de ümidini yitirmez.Çünkü o bilir ki Allah onun için en hayırlı olanı bilendir.Ya da kişinin duasına icabet edilmemesindeki murat,o müminin sabrını ve imanını ölçmektir

  Eğer kişi böyle bir halde kalbiyle teslim olmaya devam eder,dualarını sürdürürse bu müminin imanı kuvvetli olduğu ortaya çıkar.

  Eğer bir kişi de dualarının hemen kabul olmasını ister de kabul olmadığını görünce homurdanırsa bu da müminin imanının zayıf olduğunu gösterir.Bu kişi duasına icabet edilmesinin kendi hakkı olduğunu düşünür.Sanki o kişi bir işte çalışmış da karşılığında ücret bekliyor gibi hareket eder.

  Sen hiç Yahup (a.s) hikayesini duymadın mı?

  Seksen yıl imtihan içinde olduğu halde ümidini hiç yitirmedi.Yusuf’u (a.s) kaybetmenin üzerine Bünyamin’i de kaybetmişti,ancak o ümidini yitirmeyerek şöyle demişti:

  Umulur ki Allah onların hepsini bana getirir (Yusuf 83).

  İmtihandaki sırların hepsini Allah’ın (c.c) şu beyanı izah eder :

  Yoksa siz,sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki,nihayet Peygamber ve beraberindeki mü’minler,Allah’ın yardımı ne zaman gelecek dediler.Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır (Bakara 214)

  Malumdur ki bu sözler hem peygamberlerin hem de mü’minlerin ancak uzun süre musibet içinde kalmalarından ve o  musibetlerden kurtuluşla ilgili ümitsizlik hissi onlara yaklaştıktan sonra ağızlarından çıkmıştır.Bu bağlamda Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  Bir kul acele etmediği sürece hayır içinde olur

  Resulüllah’a : Hangi konuda acele ederse? diye sorulduğunda :

  O : Ben dua ettim ama duama icabet edilmedi  (diye acele ederse) buyurdu.

  Sakın musibetler uzun sürüyor deme! Çok dua etmekten sıkılma! Sen bela ve musibete maruz kalsan da dua ve sabırla sorumlusun.Bela uzun sürse de Allah’ın yardım edeceğinden ümidini kesme.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 206-207

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.