Kuran Yurdu

Allah’ın Yaratmasındaki Harikalık Hz Ali Vaazı

  HZ ALİ’NİN ALLAHIN CANLILARDAN CİNSLER YARATMASININ HARİKALIĞI HAKKINDAKİ VAAZI

  Kudretin azametini ve nimetin büyüklüğünü düşünseler doğru yola dönerler;ateşin azabından korkarlardı.Fakat;Kalpler hasta,gözler ise rahatsızdır.Mahlükatının küçüğüne,yaratılışını nasıl muhkem kıldığına bakmıyor musunuz?

  Terkibini tamamladı;ona duyma ve görme özelliği verdi;kemik ve deriyi düzgün bir şekilde yarattı.Karıncanın cüssesinin küçüklüğüne ve yapısının inceliğine bakınız.Nerdeyse gözün bakışıyla ve düşüncenin kavrayışıyla ona nail olunmayacak.Yerde nasıl da hareket edip rızkını temin için çalışıyor.Taneyi deliğine kadar taşıyor;onu yuvasında hazır ediyor.Sıcak zamanda soğuk zamanlar için ve ulaştığında dönüş için hazırlık yapıyor.

  Rızkı,teminat altındadır,kendisine uygun rızık verilmiştir.Kuru kayada ve donuktaşda dahi olsa Nimeti Veren,onu ihmal etmez;Kahhar olan onu mahrum etmez.Yemeğinin gittiği yerleri,yukarısını ve aşağısını,içindekileri,karnındaki kemiklerin ucundaki yumuşaklığı,başında bulunan gözünü ve kulağını düşünürsen,yaratılışından doalyı hayret eder,onu tasvir etmekten yorgun düşersin.Onu ayakları üzerinde ayakta tutan,dayanakları üzerine bina eden Allah Yücedir.

  Zirvesine ulaşmak için fikrinin yolarında yürürsen her şeyin detayındaki incelik ve her şeyin farklı olmasındaki sırdan doalyı delil seni sadece ‘karıncayı yaratanın hurma ağacını da yaratan olduğu’ sonucuna götürür.O’nun yaratmasında,büyük ve zarif,ağır ve hafif,güçlü ve zayıf olan denktir.Gök ve hava,rüzgarlar ve su da böyledir.Güneşe ve aya,bitkilere ve ağaçlara,suya ve taşa,gecenin ve gündüzün değişmesine,denizlerin kabarmasına,dağların çokluğuna,dağ zirvelerinin yüksekliğine,dillerin farklı oluşuna ve birbirinden farklı lisanlara bak! Takdir edeni rededene ve düzenleyeni inkar edene yazıklar olsun! Kendilerinin,ekicisi olmayan bitkiler gibi olduklarını,farklı suretlerinin bir yapıcısı olmadığını iddia ettiler.İddia ettikleri şey hususunda bir delile sığınamazlar,ezberledikleri şeyin gerçekliği yoktur.Yapıcısı olmadan bir bina olabilir mi ya da işleyeni olmayan bir cinayet meydana gelebilir mi?

  İstersen çekirgeyi anlatayım.Ona iki kırmızı göz yaratmış;ay gibi iki göz bebeği yakmış;gizli duyma özelliği vermiş;ahenkli bir ağız açmış;güçlü bir his,ısırmasına yarayan iki diş ve tutmasına yarayan iki tırpan vermiştir.Çitçiler,ekinleri için kendisinden korkarlar.Hepsini ele geçirseler de işlenmiş toprağa sıçrayışlarıyla ulaşmadan ve ondan arzularını gerçekleştirmeden onu def etmeye güç yetiremezler.

  Göklerde ve yerde olanların kendisine isteyerek ya da istemeyerek secde ettiği,yanakla ve yüzle eğildiği,barışla ya da zayıf oalrak kendisine itaat edilen,huşuyla ya da korkuyla itat edilen Yüce Allah her türlü eksiklikten münezzehtir.Kuşlar emrine amadedir,onların tüylerinin ve nefeslerinin adedini saymış,ayaklarını ıslak ve kuru yerde sağlamlaştırmış,aazıklarını takdir etmiş,cinslerinin adede vurmuştur.Bu karga,bu da kartal;bu güvercin bu da deve kuşu…. Her kuşu kendi adıyla çağırdı;onun nrızkına kefil oldu.Sağanak yağmuru yağdıran ağır bulutları meydana getirdi,paylarını saydı,yeri kuruluğundan sonra ıslattı,çoraklığından sonra onu yeşertti.

  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.